Zachodnia 76 w remoncie. Secesyjna kamienica stanie się biblioteką

W odnowionych wnętrzach kamienicy przy ul. Zachodniej powstanie wyjątkowa biblioteka. Jej tematem przewodnim będzie historia Łodzi i jej mieszkańców.

fot. LODZ.PL
Po remoncie kamienica będzie służyła jako biblioteka
9 zdjęć
fot. LODZ.PL
fot. LODZ.PL
fot. LODZ.PL
fot. LODZ.PL
fot. LODZ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (9)

– Inwestycja przebiega zgodnie z planem. Ekipa remontowa prowadzi intensywne prace zarówno we wnętrzach, jak i na elewacji budynku. Przed nami wybór kolorystyki fasady – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich

Zaawansowanie robót to ponad 35%. Po zakończeniu prac rozbiórkowych, w tym demontażu starych instalacji elektrycznych i sanitarnych, ekipa budowlana pogłębiła piwnice, które mają nowe ściany oporowe oraz schody. Budynek zyskał również nowe ławy fundamentowe. Zadbano także o wzmocnienie drewnianych stropów.

– Częściowo wykonana została instalacja elektryczna i teletechniczna oraz rozpoczęliśmy czyszczenie sztukaterii. Wzmocniliśmy więźbę dachową i przejmowaliśmy kominy. Trwa remont elewacji wschodniej. W najbliższym czasie będziemy wzmacniać stropy na kolejnych piętrach i dokończymy prace na dachu – mówi Sylwia Plac-Poskura, kierownik projektu.

Zachodnia 76 z biblioteką poświęconą architekturze

Secesyjna kamienica przy ul. Zachodniej 76 powstała w latach 1903–1905 i od początku służyła za budynek mieszkalny. Po remoncie zmieni się w miejsce dostępne dla wszystkich mieszkańców. Podobnie jak inne biblioteki, ta również będzie tematyczna. Księgozbiór będzie profilowany pod kątem publikacji dotyczących architektury i historii miasta oraz światowych trendów w planowaniu przestrzeni miejskiej.  


Projekt pn. „Wspólnie tworzymy miasto – Wzmocnienie działań kulturalnych poprzez stworzenie miejsca spotkań społeczności lokalnej w filii Biblioteki Miejskiej w Łodzi przy ul. Zachodniej 76" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.01.01-10-0002/20-00 zawartej w dniu 22 grudnia 2020 roku. Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE