Zaprojektuj kawałek osiedla. Przyjdź na spotkania i przedstaw pomysły! [HARMONOGRAM]

W poniedziałek, 6 marca, o godz. 17:00 mieszkańcy i mieszkanki osiedla Teofilów-Wielkopolska będą mogli sprawdzić się w roli projektantów – wspólnie z przedstawicielami Wydziału Edukacji oraz Biura Aktywności Miejskiej Urzędu Miasta Łodzi zaplanują remont dziedzińca i ogrodu przy Szkole Podstawowej nr 56 (ul. Turoszowska 10).

Projektowanie partycypacyjne
Zaprojektuj kawałek osiedla

To pierwsze z serii spotkań, poświęconych partycypacyjnemu projektowaniu zadań z X edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego.

Każdy może złożyć swój projekt do Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Nowe ławki, nasadzenia, remonty – to, co mieści się w kwotach przeznaczonych na ŁBO, jest zgodne z prawem i da się wykonać w ciągu roku, może być w kolejnym roku realizowane. Oczywiście, tylko jeżeli łodzianie wybiorą dane zadanie w głosowaniu.

Projektowanie partycypacyjne, czyli od pomysłu do projektu

Projekt jednak projektowi nierówny – by zrealizować pomysły łodzian przedstawiciele UMŁ muszą przygotować konkretne plany, rozwiązania i wytyczne, by faktyczna realizacja pomysłu stała się właściwą odpowiedzią na kryjącą się za pomysłem potrzebę. Jak to zrobić? Najlepiej zaprosić ekspertów i ekspertki. Tym właśnie jest projektowanie partycypacyjne: włączeniem mieszkańców i mieszkanek – lokalnych ekspertów – w proces tworzenia rozwiązań na bazie ich pomysłów i potrzeb.

ProjektujeMY!

„Na dziedzińcu i w ogrodzie uczymy się o przyrodzie – remont dziedzińca przy Szkole Podstawowej nr 56” to projekt, na którego realizację głosowało ponad 14 tys. łodzianek i łodzian! To 14 tys. różnych wyobrażeń i marzeń. Jak będzie wyglądał dziedziniec i ogród? Kto będzie z niego korzystać? Czy każdy będzie mógł z dumą powiedzieć, że to dzięki niemu zaszła ta zmiana? Celem planowanego spotkania jest przekucie tych wyobrażeń w konkretne wytyczne – znalezienie takich rozwiązań, które uczynią przestrzeń dostępną dla różnych grup społecznych, spełniającą oczekiwania zarówno młodzieży, osób z niepełnosprawnościami, jak i seniorów. Dlatego warto wziąć udział – każda perspektywa się liczy!

Projektuj!

Projektowanie: brzmi dumnie, trochę skomplikowanie, jednak to nic trudnego – w swojej partycypacyjnej odsłonie nie wymaga technicznej wiedzy, narzędzi i analiz. Wszystko, czego potrzeba, to własne, indywidualne potrzeby i oczekiwania. W trakcie spotkania lider albo liderka oraz osoby odpowiedzialne za realizację projektu przedstawią swoją wizję i koncepcję. Rolą mieszkańców i mieszkanek będzie natomiast wskazanie elementów brakujących – rozwiązań, które uczynią przestrzeń w sam raz także dla nich. To jedna z koronnych zasad Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego – ogólnodostępność. Jeżeli ogród ma być wspólny, czyż nie warto dorzucić do niego własnego kamyczka?

Partycypacja na końcu świata?

Ul. Turoszowska nie jest centralną ulicą Łodzi, dlatego zapewne nie wszyscy zainteresowani współtworzeniem miasta będą mieli potrzebę i ochotę, by ją odwiedzić. Nie szkodzi – to pierwsze w tym roku spotkanie z całej serii! Listę najbliższych spotkań i projektów zamieszczamy poniżej. Dodatkowe informacje i daty kolejnych spotkań można uzyskać w Fabryce Aktywności Miejskiej przy ul. Tuwima 10, w Oddziale ds. Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego i Inicjatywy Lokalnej, pod numerem tel. (42) 638 56 24.

Terminy kolejnych spotkań:

6 marca, godz. 17:00: projekt L014 – „Na dziedzińcu i w ogrodzie uczymy się o przyrodzie – remont dziedzińca przy Szkole Podstawowej nr 56”;

7 marca, godz. 17:00: projekt B124RA – „Zieleniec na Świtezianki”;

7 marca, godz. 17:00: projekt B146RA – „RADO-DOGS Zielony Zakątek – VI edycja”;

9 marca, godz. 17:00: projekt L010 – „Strefa21 – boisko wielofunkcyjne i skwer wypoczynkowy przy ul. Kopernika 2”;

16 marca, godz. 17:00: projekt S019WS – „Park Staszica odNowa – ogród w centrum Łodzi. Spa dla drzew”

Więcej informacji znajduje się tutaj.

ZOBACZ TAKŻE