Zespół Szkół Samochodowych w Łodzi z nowym patronem. To konstruktor Stara

Zespół Szkół Samochodowych w Łodzi oficjalnie nosi imię prof. Jerzego Wernera – wykładowcy akademickiego, autora wielu podręczników i konstruktora jednego z najpopularniejszych modeli samochodu Star.

uroczystość szkolna
Zespół Szkół Samochodowych w Łodzi z nowym patronem
7 zdjęć
uroczystość szkolna
uroczystość szkolna
uroczystość szkolna
uroczystość szkolna
uroczystość szkolna
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Jerzy Werner urodził się w 1909 roku w Krośnie. W dwudziestoleciu międzywojennym mieszkał w Warszawie, gdzie pracował w Państwowych Zakładach Inżynierii. Już wtedy projektował konstrukcje różnych pojazdów, w tym legendarnego samochodu Lux Sport. Po II Wojnie Światowej zamieszkał w Łodzi. Tu związał się z nowopowstałą Politechniką Łódzką, a jednocześnie podjął pracę w zespole opracowującym konstrukcję samochodu ciężarowego Star 20. Był jednym z twórców przedwojennej i powojennej polskiej motoryzacji, autorem wielu wykorzystywanych do dziś podręczników i publikacji naukowych oraz prorektorem i rektorem Politechniki Łódzkiej. Prywatnie to dziadek Anity Werner, znanej dziennikarki pochodzącej z Łodzi.

Samochodówka nie miała patrona

Zespół Szkół Samochodowych do początku lat 90. nosił imię XX-lecia PRL. Po zmianach ustrojowych placówka nie miała patrona. Władze szkoły chciały jednak, by młodzież mogła identyfikować się z osobą, która osiągnęła sukces w dziedzinie motoryzacji. Jeden z nauczycieli zaproponował, by patronem "Samochodówki” został prof. Jerzy Werner. Tę kandydaturę zaakceptowała łódzka Rada Miejska i w podjętej uchwale nadała placówce imię profesora.

Przyjęcie patrona oznacza realne działania dla uczniów, którzy o dokonaniach Jerzego Wernera uczą się nie tylko w teorii. Jeden z nauczycieli przekazał Zespołowi Szkół Samochodowych pożarniczego Stara 25 - młodszego brata Stara 20. Uczniowie pod okiem doświadczonych specjalistów przywracają mu dawny blask i sprawność. Uruchomili już nawet silnik pojazdu.

Zespół Szkół Samochodowych w Łodzi powstał w 1953 roku i jest najstarszą w regionie placówką kształcącą młodych łodzian w zawodach związanych z branżą motoryzacyjną. Szkoła posiada własne warsztaty, w których uczniowie zdobywają wiedzę i praktyczne umiejętności niezbędne w przyszłym zawodzie. Zaczynają od prostych prac ślusarskich i obróbki materiałów, by później zająć się wymianą części i obsługą specjalistycznego sprzętu diagnostycznego. Pracownie wyposażone są w nowoczesne urządzenia do kontroli geometrii zawieszenia, naprawy ogumienia, serwisowania klimatyzacji i instalacji elektrycznej czy komputerowej diagnostyki silników. W szkole działają też dwie stacje kontroli pojazdów.

ZOBACZ TAKŻE