O zazielenienie podwórek ubiegali się mieszkańcy ok. 20 posesji. Po wstępnej klasyfikacji do udziału w projekcie zaproszono lokatorów kamienic przy ul. Senatorskiej 10, ul. Lipowej 64 oraz ul. Legionów 40. Wykazali się oni największym zaangażowaniem, współuczestnicząc w projektowaniu zielonych podwórek, deklarując opiekę nad nimi oraz dalsze działania na rzecz swych małych społeczności.
Zielono nie tylko wiosną i latem
Właśnie zakończyły się prace na ostatnim z zazielenionych podwórek, przy ul. Legionów 40, gdzie posadzono łącznie ponad 200 roślin. Oprócz świerków, sosen, drzew liściastych i różnorodnych traw będą tam rosnąć hortensje, perovskie, laurowiśnie, paprocie, klony palmowe i azalie japońskie. Po rusztowaniach przy budynkach piąć się będą bluszcze.
– Tak dobieraliśmy rośliny, żeby o każdej porze roku któreś z nich prezentowały się okazale, nie tylko wiosną lub latem. Jest też sporo roślin zimozielonych – mówi Katarzyna Jędruszek z Fundacji Lux Pro Monumentis.
– Mieliśmy tu wcześniej tylko pustawe trawniki. Brakowało pomysłu i funduszy, żeby pokusić się o stworzenie czegoś ładnego. Sam zgłosiłem podwórko do projektu i cieszę się, widząc, jak ładnie się dzięki temu zmienia – dodaje Rafał Domagała, mieszkaniec posesji.
Fundacja Lux Pro Monumentis chciałaby kontynuować zazielenianie łódzkich podwórek, lecz zależy to przede wszystkim od możliwości pozyskania kolejnych środków na to zadanie. Zamierza się o nie ubiegać.