W ramach działań ekologicznych przy bibliotekach zakładane są tzw. „zielone zakątki”. Przybierają one formę ogródków, placyków, podwórek czy patio. Są to miejsca spotkań, relaksu z książką, integrujące lokalną społeczność, już także na etapie powstawania, gdyż w większości czytelnicy brali czynny udział w ich tworzeniu.
Biblioteki Miejskie w Łodzi – nowe zielone miejsca
W ostatnim czasie Biblioteki Miejskie w Łodzi wzbogaciły się o kilka kolejnych oaz zieleni. W bibliotece SŁÓWKA na skwerku powstał ogród społeczny. Znajdziemy w nim skrzynie z warzywami, rosną tam m.in. rzodkiewka, koper, szpinak. Dla dzieci powstała ścieżka sensoryczna, a na niej kamienie, kora, szyszki i piasek. W budowaniu ogródka pomagali okoliczni mieszkańcy.
Z niewielkiego trawnika przed biblioteką TRAF zrobiono ogródek, który cieszy oko ale jest także miejscem idealnym np. na sąsiedzki piknik. Ogródek powstał w kilka godzin, a pomagali czytelnicy, okoliczni mieszkańcy, wiele dzieciaków miało frajdę przy tej pracy. Posadzono kwiaty, krzewy, trawy ozdobne.
Na tyłach biblioteki TATARAK powstał sąsiedzki ogródek, który wspólnymi siłami z zarośniętego i pozbawionego duszy terenu zamienił się w uroczy zakątek, w którym można się zrelaksować i odetchnąć. Jest huśtawka oraz meble z palet.
W filii 37 przy ul. Sienkiewicza stworzono zielony zakątek na podwórku – pomogli czytelnicy oraz sąsiedzi. Po uporządkowaniu terenu posadzono piękne rośliny i posiano łąkę kwietną.
Pierwszy ogród w filii Biblioteki Miejskiej w Łodzi
Pierwszą biblioteką, która doczekała się ogrodu, była ROZGRYWKA. Ogród jest tam stale powiększany i urozmaicany. Od maja 2020 r. powstał m.in. skalniak, zbudowano meble i akcesoria z drewna, stworzono ścieżkę sensoryczną dla dzieci czy posadzono zioła i warzywa w skrzyniach.