Żylaki – problem estetyczny czy poważna choroba?

Nadmiernie poszerzone, zdeformowane żyły, które z czasem zaczynają się uwypuklać i skręcać – właśnie tak wyglądają żylaki. Bywa, że osoby dotknięte tą przypadłością rezygnują latem z noszenia krótkich spodni czy sukienek, ale to nie na tym powinny się skupić. Żylaki nie są bowiem problemem wyłącznie natury estetycznej, lecz przede wszystkim oznaką tego, że krew w naczyniach nie płynie prawidłowo. Do jakiego lekarza udać się z żylakami?

Żylaki - fot. gballgiggs/envato.com
Nadmiernie poszerzone, zdeformowane żyły, które z czasem zaczynają się uwypuklać i skręcać – właśnie tak wyglądają żylaki , fot. gballgiggs/envato.com

Jak powstają żylaki?

W prawidłowym procesie krążenia krwi dociera ona do nóg, po czym wraca do serca. Jest to możliwe dzięki mięśniom, które wypychają ją w górę, oraz zastawkom żylnym blokującym jej spływanie. Zdarza się jednak, że krew, która powinna wrócić do serca, gromadzi się w żyłach, stopniowo je poszerzając – właśnie tak powstają żylaki. Nie jest to zatem jedynie kwestia estetyczna, lecz jeden z objawów niewydolności żylnej. Chorobę tę z początku ciężko rozpoznać – jej pierwsze symptomy to uczucie ciężkich nóg, drętwienie, mrowienie czy obrzęk. Na łydkach i udach pojawiają się wówczas co najwyżej tak zwane pajączki, czyli popękane naczynka, które zwykle nie budzą niepokoju. Z czasem dochodzi jednak do powstawania coraz większych zmian – żyły stają się poszerzone i mocno widoczne. W kolejnych etapach uwypuklają się one i skręcają do tego stopnia, że można wyczuć je pod palcami.

Przyczyny rozwoju żylaków

Do powstawania żylaków przyczynia się wrodzona lub nabyta niewydolność zastawek żył powierzchownych. Choć skłonność do tego problemu leży zwykle w genach, ale istnieje szereg czynników, które zwiększają ryzyko rozwoju żylaków. Są to m.in.:

  • nadwaga i otyłość,
  • długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej,
  • siedzący tryb życia,
  • ciąża i poród,
  • przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Metody leczenia żylaków

Z żylakami należy udać się do chirurga naczyniowego lub flebologa. Jeśli poszerzone naczynia nie są widoczne, ale regularnie pojawiają się obrzęki, uczucie ciężkości nóg oraz liczne „pajączki”, także warto udać się do specjalisty. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego i wykonaniu niezbędnych badań lekarz zaleci odpowiednią dla danego pacjenta terapię. Metoda leczenia zależy w dużej mierze od stopnia zaawansowania problemu. We wstępnej fazie, gdy żylaki nie są jeszcze widoczne, skuteczne może okazać się leczenie zachowawcze – noszenie podkolanówek lub pończoch uciskowych oraz stosowanie maści i tabletek uszczelniających naczynia. Jeśli problem jest już zauważalny gołym okiem, ale choroba nie jest zaawansowana, pacjent może skorzystać z małoinwazyjnych metod usuwania żylaków – laseroterapii, skleroterapii lub miniflebektomii. Klasyczną operację żylaków zwykle zaleca się pacjentom, którzy długo zwlekali z pojawieniem się u lekarza i mają duże zmiany na nogach.

Dlaczego żylaki trzeba leczyć?

Im wcześniej niewydolność żylna zacznie być leczona, tym mniej inwazyjne metody okażą się skuteczne. Im dłużej pacjent będzie odwlekać wizytę u specjalisty, tym dłuższa i cięższa będzie terapia. Należy wiedzieć, że nieleczone żylaki mogą doprowadzić do rozwoju wielu powikłań, także groźnych dla życia (np. owrzodzeń i zakrzepicy żył głębokich). W tym miejscu warto wspomnieć, że zakrzepica i żylaki to nie to samo. Żylaki są związane z zaburzonym funkcjonowaniem żył powierzchownych, natomiast zakrzepica polega na powstawaniu zakrzepów w układzie żył głębokich. Obie te choroby należy bezwzględnie leczyć.

ZOBACZ TAKŻE