EC1 z wiosenną ofertą zajęć i warsztatów. Sprawdź, co przygotowano [PROGRAM]

W ramach wiosennej oferty EC1 Łódź przygotowało wiele atrakcji dla dorosłych i dzieci. Każdy, kto ceni sobie połączenie zabawy z elementami nauki znajdzie tutaj coś dla siebie.

fot. EC1
EC1 Łódź rusza z wiosenną ofertą zajęć i warsztatów

NARODOWE CENTRUM KULTURY FILMOWEJ EC1

WYSTAWA „KINOFUNKCJA A KINOROLA. MODERNISTYCZNA ARCHITEKTURA POWOJENNYCH KIN POLSKICH”

Taki tytuł nosi najnowsza wystawa czasowa w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. „Ekspozycja to sentymentalna, nostalgiczna podróż do przeszłości” – opowiada jej kurator, dr Rafał Pakuła. Wystawa prześledzi zmiany w architekturze kin od lat 60. do 90. XX wieku, zwracając szczególną uwagę na przykłady najciekawszych modernistycznych budynków z tamtych lat, często współcześnie ignorowanych i niedocenianych. Przestrzeń wystawienniczą wzbogacą liczne obiekty i artefakty, w tym makiety kin czy kolorowe neony, które niegdyś rozświetlały wejścia do najsłynniejszych kin.

Kiedy: od 2 kwietnia do 17 czerwca 2022 r.

Gdzie: W przestrzeni NCKF Spot, znajdującym się w Centrum Nauki i Techniki

WARSZTATY PSZCZELARSKIE: TWORZYMY ŚWIECE Z PSZCZELEGO WOSKU

Czy pszczoły lubią mieszkać w… elektrowni? Na pewno w EC1 czują się znakomicie! Od września 2021 r. na zielonym dachu dawnej elektrociepłowni stanęło pięć uli. Działania EC1 przyczyniają się do zwiększenia populacji pszczół w mieście oraz dają możliwość skorzystania z nowej oferty warsztatowej. Kim jest pszczelarz? Czym jest ul? Jak wygląda pszczela rodzina? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzielą doświadczeni pszczelarze. Będzie również szansa, aby zobaczyć prawdziwy sprzęt pszczelarski i własnoręcznie wykonać świeczkę z wosku pszczelego.

Kiedy: 9 kwietnia 2022 o godz. 11:30

GRA TERENOWA „OD WĘGLA DO URANU” W CENTRUM NAUKI I TECHNIKI EC1

Fabularna gra terenowa „Od węgla do uranu" ma formę rekrutacji do uruchamianej w przyszłości pierwszej w kraju elektrowni jądrowej. Kandydaci do pracy przechodzą swoje wstępne szkolenia i testy. Szkoleniowcy wyjaśniają podstawy mechanizmu powstawania promieniotwórczych pierwiastków, omawiają prędkość, z jaką poruszają się neutrony, rozpad atomu i wiele innych zagadnień, które wydają się bardzo skomplikowane, ale dzięki zastosowanej formule gry stają się łatwe do zrozumienia. Gra odbywa się w formie aktywnej zabawy z wykorzystaniem multimedialnej ekspozycji największego w Polsce Centrum Nauki i Techniki EC1.

W trakcie gry „Od węgla do uranu" uczestnicy będą musieli udać się w podróż, aby zdobyć elementy niezbędne do zbudowania reaktora jądrowego, który następnie samodzielnie opracują.

Kiedy: w piątki o godz. 10:00 oraz 11:45.

WIECZÓR DLA DOROSŁYCH W CNIT „50. ROCZNICA LĄDOWANIA NA KSIĘŻYCU MISJI APOLLO 16”

Ile wynosił najdłuższy dotychczasowy całkowity czas pracy astronautów poza statkiem kosmicznym? Jaka jest największa jak dotąd masa próbek gruntu księżycowego dostarczona na Ziemię? Ile wynosił najdłuższy pobyt astronautów na Księżycu? To pytania, na które odpowiedzą specjaliści podczas zajęć w Centrum Nauki i Techniki EC1.

Spotkanie będzie podzielone na dwie części. W pierwszej z nich zostaną omówione założenia całego programu Apollo - od misji testowych, przez pierwsze loty załogowe poza orbitę Ziemi, aż do lotów Apollo 14 i 15. Druga część to już opowieść o astronautach z Apollo 16 i ich niezwykłej podróży.

Kiedy: 22 kwietnia o godz. 19:00

Gdzie: Centrum Nauki i Techniki EC1

STWÓRZMY ŁĄKĘ KWIETNĄ W EC1 – Warsztaty i zajęcia praktyczne w terenie

Bomba nasienna to kulka, zawierająca nasiona roślin, ziemię oraz glinę. Podczas warsztatów uczestnicy wykonają je własnoręcznie, a następnie zasieją z nich łąkę kwietną przy EC1. Wszystkie potrzebne narzędzia i materiały będą zapewnione przez organizatorów.

Kiedy: 23 i 24 kwietnia o godz. 11:30

Gdzie: miejsce zbiórki – strefa wejścia do CNiT EC1

WEEKENDOWE LABORATORIUM W EC1 

Warsztaty w Laboratoriach Centrum Nauki i Techniki to czysta frajda dla najmłodszych. Dzieci własnoręcznie przeprowadzą szereg ciekawych i kolorowych doświadczeń chemicznych oraz zdobędą podstawową wiedzę o reakcjach redoks.

Kiedy: 23 kwietnia o godz. 12:00 i 16:00

W KINIE SFERYCZNYM W CNiT „JESTEŚMY GWIAZDAMI”

Jak powstał Wszechświat, gwiazdy i Ziemia? Z czego jesteśmy zbudowani? Skąd wzięło się żelazo w naszej krwi i wapń w kościach? Na te i inne pytania będzie można znaleźć odpowiedź podczas projekcji filmu „Jesteśmy gwiazdami”. W lekkiej i przystępnej formie zostaną ujawnione sekrety kosmicznej alchemii - od powstania wodoru i helu, po syntezę cięższych pierwiastków wewnątrz gwiazd.

Kiedy: 24 kwietnia (premiera) o godz. 16.00

PLANETARIUM EC1

PLANETARIUM „LODOWE ŚWIATY”

Podczas pokazu widzowie wybiorą się w podróż w zakamarki Układu Słonecznego, gdzie jest tak zimno, że woda i inne substancje, jak amoniak, metan, azot, występują pod postacią lodu.

Kiedy: 23 kwietnia (premiera) o godz. 18.30

ULICA ŻYWIOŁÓW EC1

PRZYGODY WODY

Na warsztatach „Przygody wody” dzieci dowiedzą się, czym jest woda i co potrafi. Będą same badać jej właściwości chemiczne oraz dokonają próby wymieszania jej z innymi substancjami.

Kiedy: w weekendy o godz. 12:00

DZIEŃ ZIEMI NA ULICY ŻYWIOŁÓW

Dzień Ziemi na Ulicy Żywiołów to specjalny dzień przygotowany z myślą o najmłodszych uczestnikach, podczas którego odbędzie się wiele atrakcji m.in. wspólne sadzenie roślin na terenie EC1 Łódź.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ