Gdzie śmiecą łodzianie? Powstanie wirtualna mapa dzikich wysypisk

W 2021 r. na uprzątanie dzikich składowisk śmieci w mieście władze Łodzi wydały 1,5 mln zł. Wraz ze wzrostem opłat za wywóz odpadów narasta problem nielegalnego pozbywania się śmieci. Chcą zmierzyć się z nim naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego, tworząc wirtualną mapę dzikich wysypisk, która pozwoli określić skalę zjawiska i usprawni lokalizację zaśmieconych miejsc.

fot. ŁÓDŹ.PL
Powstanie mapa dzikich wysypisk śmieci

„Dzikie wysypiska” – projekt pilotażowy mapowania obywatelskiego aktywizmu środowiskowego w badaniach kolaboracyjnych na terenie Łodzi” powstał z inicjatywy dr hab. Anny Kacperczyk, prof. UŁ z Instytutu Socjologii UŁ. Obiektem zainteresowania badaczy są praktyki związane z wyrzucaniem przez mieszkańców śmieci i odpadów w lasach, parkach oraz na osiedlowych terenach zielonych. Naukowcy przy współpracy łodzian pragną stworzyć interaktywną mapę dzikich śmietnisk i gruzowisk, a także wypracować model mapowania problemów z udziałem społeczeństwa.

– Zaśmiecanie planety jest jednym z najgorętszych problemów ekologicznych współczesnego świata. Świadomość tego rośnie, ale jednocześnie brak jest systemowych sposobów radzenia sobie z nim. Słabość prawa, miałkość działań prewencyjnych, trudność z identyfikacją śmiecących oraz niski wymiar ponoszonych przez nich konsekwencji – wszystko to powoduje, że wciąż nie możemy się uporać z wszechobecnymi dzikimi śmietniskami – wskazuje dr Kacperczyk.

Dołącz do inicjatywy

Od 1 marca do 31 sierpnia na stronie <link https://www.dzikiewysypiska.uni.lodz.pl>www.dzikiewysypiska.uni.lodz.pl</link> każdy będzie mógł przesyłać zdjęcia dzikich wysypisk na terenie Łodzi z dokładną lokalizacją miejsca, w którym się znajdują i przyczynić się w ten sposób do tworzenia mapy śmietnisk. Dzięki tym danym da się m.in. ustalić, gdzie i co najczęściej wyrzucają łodzianie oraz które rejony miasta poddać szczególnemu nadzorowi służb miejskich.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ