Łódzka pisarka w domu Wisławy Szymborskiej. Joanna Guzik stworzy nowy tomik

Joanna Guzik, łódzka poetka, która jest jedną z dwóch laureatek Programu Rezydencji Poetyckich „Wisława Szymborska Poetry Residencies”, zamieszkała właśnie w krakowskim domu noblistki. Efektem jej pobytu będzie nie tylko nowy tomik wierszy, ale i „zachęcanie ludzi do czytania, pisania przy jednoczesnym umacnianiu pamięci Wisławy Szymborskiej”.

wislawa szymborska joanna guzik
Łódzka pisarka zamieszkała w domu Wisławy Szymborskiej, fot. mat. pras.
7 фотоs
wislawa szymborska joanna guzik
wislawa szymborska joanna guzik
wislawa szymborska joanna guzik
wislawa szymborska joanna guzik
wislawa szymborska joanna guzik
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (7)

Rezydencja zakończy się na początku lutego, jednakże do tego czasu Joanna Guzik podąża drogami noblistki, relacjonując swój pobyt w mediach społecznościowych (fanpage: Guzik Wiesz-cz). Jej eseje, których będzie 365, odkrywają nie tylko mniej znane fakty biograficzne Szymborskiej, ale i przybliżają jej osobowość oraz twórczość. 

Joanna Guzik debiutowała tomem poetyckim „Miłość z wczorajszym oddechem” w 2001 r. Najnowszy, siódmy w dorobku, tomik, z piękną okładką autorstwa Andrzeja Pągowskiego, został wydany w 2021 r. i nosi tytuł „Cztery koma zając”. Poetka w swojej twórczości często nawiązuje do historii Łodzi, zwłaszcza włókiennictwa, i sięga po surrealistyczne oraz dadaistyczne wzorce. Chętnie także bawi się słowem, nie bojąc się poruszać trudnych tematów i udziela się charytatywnie, pomagając m.in. osobom starszym i dzieciom, podopiecznym Fundacji Dom w Łodzi.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ