Do końca roku blisko 100 działających firm w Łodzi z sektora BPO/SSC wygeneruje dodatkowo 2 200 nowych miejsc pracy, tym samym osiągając całkowite zatrudnienie sektora na poziomie 28.500 FTE. Prognozowane jest, że w 2022 r., przy konserwatywnym podejściu w zakresie polityki zatrudniania, łódzki sektor BPO/SSC stworzy dodatkowe 2.600 nowych miejsc pracy, co w rezultacie pozwoli na przekroczenie poziomu 31.100 zatrudnionych ogółem.
Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta Łodzi przeprowadziło badanie dynamiki zatrudnienia w okresie Q3 i Q4 2021 oraz planów na przyszły rok w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu w Łodzi. W projekt zaangażowało się 13 największych centrów BPO/SSC.
Firmy biorące udział w badaniu zdecydowanie zapowiedziały wzrost zatrudnienia. Tylko w dwóch ostatnich kwartałach 2021 r. wzrost zatrudnienia został oszacowany na poziomie 1 100, natomiast w przyszłym roku firmy deklarują stworzenie co najmniej 1 300 miejsc pracy. Te dane stanowią wycinek całego sektora, dlatego szacuje się, że w przyszłym roku w Łodzi zapotrzebowanie może wynieść nawet na 2 600 osób.
- Bardzo cieszy mnie fakt, że w tym roku do grona naszych inwestorów dołączyło aż 12 nowych firm. To z pewnością początek bardzo dobrej koniunktury dla naszego miasta. W najbliższym czasie przedstawimy Państwu kolejne firmy, które zdecydowały się zainwestować w Łodzi. Należy podkreślić, że za rozwój gospodarczy miasta odpowiadają przede wszystkim firmy, które od wielu lat działają na lokalnym rynku. Ogromnym optymizmem napawa mnie informacja o 1100 nowych miejscach pracy w dwóch ostatnich kwartałach i kolejnych 1300 – już w przyszłym roku. Wychodzimy – mam nadzieję – z pandemii i to bardzo istotne, by nasze miasto wciąż się rozwijało. Z tak prężnie działającymi pracodawcami wierzę, że ten wynik zostanie przekroczony.” – powiedziała Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi.
Jak wynika z przeprowadzonego badania, w Q3 i Q4 2021 r. ponad 600 osób znajdzie pracę w działach finance&accounting. Zaraz po księgowości, poszukiwani są pracownicy do działu IT – 315 osób, Contact Centre, w logistyce, a w dziale HR.
To co wyróżnia Łódź na tle innych kluczowych ośrodków w kraju wg raportu ABSL z 2021 roku to najlepsza w kraju współpraca z lokalnymi uczelniami. Potwierdzają to dane Programu Młodzi w Łodzi – platformy do współpracy pomiędzy miastem, biznesem i uczelniami, z których wynika, że 80% studentów biorących udział w stażach wakacyjnych organizowanych przy współudziale z łódzkimi pracodawcami wiąże się na stałe z firmą.
Wyniki badania jednoznacznie pokazują, że największe zapotrzebowanie jest na pracowników z biegłą znajomością języka angielskiego. Z perspektywy lat rekruterzy oceniają łatwiejszy dostęp do kandydatów z językiem niemieckim, hiszpańskim i francuskim.
- Z przeprowadzonych analiz Biura Rozwoju Gospodarczego UMŁ śmiało możemy prognozować, że w 2022 r. ilość pracowników w tej branży przekroczy 31 000 osób, co świadczy o wysokiej dojrzałości rynku. Poziom zatrudnienia, obecność globalnych brandów, coraz wyższy poziom procesów przenoszonych do Łodzi stawiają nas w czołówce najlepszych miast w Polsce i regionie CEE dla rozwoju sektora nowoczesnych usług biznesowych -powiedział Adam Brzostowski, Dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej w Urzędzie Miasta Łodzi.
W konferencji prasowej uczestniczyli reprezentanci firm, biorących udział w badaniu – Barry Callebaut, Capita oraz Sii, którzy opowiedzieli o swoich planach rozwojowych.