Miniserial
W ramach projektu „Staropolescy. Serial osiedlowy, sezon pierwszy” przygotowywane są spektakle, które będzie można zobaczyć na podwórkach Starego Polesia. Ale nie będą to zwykłe spektakle, a współtworzone przez mieszkańców. Projekt rozpoczął się od spotkań z łodzianami, które będą inspiracją do napisania scenariuszy i zaczerpnięcia różnych wątków z prawdziwych historii. Na bazie spotkań i opowieści stworzony zostanie miniserial, w którym elementem wspólnym będą bohaterowie, ale koleje ich losu zostaną złożone z różnych historii różnych osób żyjących na terenie Starego Polesia.
– Liczymy na to, że mieszkańcy będą chcieli wędrować po tych spektaklach podwórkowych. Dodatkowym elementem projektu będzie stworzenie wideokomiksu, a więc cały projekt to przedstawienia, które w różny sposób będą docierały do różnych odbiorców – mówi Agnieszka Reiske ze Stowarzyszenia Społecznie Zaangażowani.
W realizację zaangażowani są artyści z Łodzi, Lublina, Szczecina i z Warszawy. Pierwszy spektakl zaplanowany jest na przełomie września i października.
Dla seniorów-artystów
W projekt zaangażowało się 20 seniorek, które stworzyły ponad 160 prac w różnych technikach. Ideą pomysłu było stworzenie takiej przestrzeni, by osoby, które tworzą bardzo dużo do szuflady, mogły być zobaczone na zewnątrz przez inne pokolenie.
– Dzięki dofinansowaniu będziemy mogli zrobić bardzo dużo wydarzeń zewnętrznych, będzie 5 takich show świetlnych, gdzie tysiące łodzian będą mogły zobaczyć te prace na ulicach, ale będą też spotkania z artystkami w bibliotekach, w muzeach – informuje Joanna Jędrzejczak z Ośrodka Trzy Piętra.
Mural
Jeszcze we wrześniu, na ścianie Szkoły Podstawowej nr 182 dzięki wkładom własnym powstanie mural. Projekt będzie upamiętniał trzech harcerzy: Tadeusza Zawadzkiego „Zośkę”, Aleksego Dawidowskiego „Alka” i Jana Bytnara „Rudego”. To postaci znane chociażby z książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”.
Wsparcie psychologiczne
Poradnia Monar w Łodzi prowadzi program pomocy dla osób uzależnionych behawioralnie, czyli np. od hazardu, pracy czy internetu. W ramach leczenia można przyjść na terapię grupową, skorzystać z wsparcia psychoterapeuty czy psychiatry. Projekt obejmuje około 200 osób i potrwa do końca roku.
Fundusz wkładów własnych – co to takiego?
Fundusz wkładów własnych w tym roku wyniósł 200 tys. zł. Niemal cała kwota została już rozdysponowana. Warunkiem otrzymania dofinansowania w ramach programu wkładów własnych jest realizacja projektu dotyczącego Łodzi i mieszkańców miasta, a także uzyskane dofinansowanie ze środków zewnętrznych, np. funduszy norweskich, unijnych czy programów ministerialnych. Wkład własny może wynosić do 40% wartości całego projektu, ale jednocześnie nie może przekraczać 50 tysięcy złotych.