29 sierpnia to symboliczna data – w sierpniu 1944 r. z łódzkiego getta wywiezieni zostali przez niemieckich okupantów do Auschwitz-Birkenau ostatni mieszkańcy zamkniętej dzielnicy. Potem getto zostało zlikwidowane. Łódź, która przed wojną była bardzo ważnym ośrodkiem żydowskiej kultury, nauki i handlu, pamięta o swoich mieszkańcach, a także o tysiącach Żydów z podłódzkich miasteczek oraz wielu miast w Europie, którzy stracili tu życie lub stąd zostali wywiezieni do obozów zagłady.
Dzień Ocalałych – środa, 28 sierpnia
Pierwszy dzień obchodów 80. Rocznicy Likwidacji Litzmannstadt Getto rozpocznie się od pokazów filmowych. O godz. 10:00 wystartuje cykl „Ocalali w dokumencie" podczas którego, uczestnicy będą mogli obejrzeć serię filmów dokumentalnych poświęconych ocalałym z Holokaustu. O godz. 15:00 spod Centrum Dialogu wyruszy spacer z przewodnikiem po parku Ocalałych. Dzień zwieńczą koncerty rozpoczynające się o godz. 18:30 na terenie parku.
Uroczystości główne – czwartek, 29 sierpnia
O godz. 10:30 rozpoczną się uroczystości religijne, którym towarzyszyć będzie symboliczne zapalenie zniczy pod pomnikiem pamięci łódzkich Żydów na cmentarzu żydowskim w Łodzi. Następnie o godz. 12:00 odbędzie się część oficjalna na Stacji Radegast, po której nastąpi marsz pamięci w kierunku Starego Rynku. Drugi dzień obchodów o godz. 19:00 zwieńczy koncert w wykonaniu Chóru i Orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi oraz Chóru Dziecięcego Miasta Łodzi i Chóru Żydowskiego.
Szczegółowy program obchodów można znaleźć na stronie internetowej Centrum Dialogu.