Secesyjna kamienica przy Zachodniej do remontu. Powstanie tu biblioteka

Secesyjna perełka przy ul. Zachodniej odzyska dawny blask. W jej wnętrzach powstanie otwarta dla każdego biblioteka dedykowana historii Łodzi.

fot. ŁÓDŹ.PL
Kamienica przy ul. Zachodniej 76 przed remontem
7 фотоs
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
mat. prasowe
mat. prasowe
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (7)

Ulica Zachodnia to charakterystyczne miejsce w Łodzi. Kiedy w PRL-u podjęto decyzję o jej poszerzeniu o drugi pas, z parzystej strony zniknęło wiele frontowych kamienic. Odsłoniętych oficyn przez dekady nie udało się przeobrazić w reprezentacyjny kawałek miasta. To ma się wreszcie zmienić.

Jak zmieni się kamienica przy Zachodniej 76?

Worek z inwestycjami otworzył Warimpex, zabudowując narożnik ul. Zachodniej i Ogrodowej. Teraz czas na ruch miasta – pod numerem 76 w kameralnym, secesyjnym budynku powstanie nowa biblioteka miejska. W tym tygodniu zostanie podpisana umowa z wykonawcą, który niebawem wejdzie na plac budowy.

Zachodnia 76 uchodzi za perłę secesji. Elewację oraz wnętrza wybudowanej w pierwszych latach XX w. kamienicy zdobią przepiękne motywy roślinne, pośród których zobaczymy m.in. laskę Hermesa. Tynk na elewacji zmienia kolor od gładkiego i jasnego po ciemniejszy żłobkowany. Klatkę schodową oraz wnętrza zdobią liczne sztukaterie secesyjne.

Projekt elewacji kamienicy przy ul. Zachodniej 76

– Remont rozpoczniemy w listopadzie. Odnowimy elewację, przebudujemy wnętrza, i zagospodarujemy teren przed kamienicą. Po remoncie powstanie tu wyjątkowa biblioteka, której wiodącym tematem będzie historia Łodzi i jej mieszkańców. Do wyremontowanej placówki zaprosimy latem 2023 r. – zapowiada Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Nowe i odnowione biblioteki miejskie stają się nowymi centrami osiedlowych spotkań. Są nowocześnie urządzone, wyposażone w wygodne siedziska do czytania książek, sale komputerowe, miejsca dla młodszych dzieci, a na regałach znajdziemy wiele nowości wydawniczych. Co ważne, za spędzanie czasu w bibliotekach nie trzeba płacić. 

Więcej zmian przy Zachodniej

Kolejnych zmian przy ul. Zachodniej należy wypatrywać tuż obok, przy skrzyżowaniu z ul. Więckowskiego. Yuniwersal wybuduje tutaj Białą Kamienicę, efektowny narożny budynek mieszkalny. 

Inwestor i projektanci mocno przyłożyli się do wyglądu kamienicy. Jej niewątpliwym atutem będą nie tylko białe elewacje, ale także bogactwo detalu architektonicznego, w tym okrągłe ozdoby przypominające koronkę.

 

 

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ