Wielkanoc, Pascha, Pesach. Znasz tradycje wielokulturowej Łodzi?

W wielowyznaniowej Łodzi zbiegały się święta wielu nacji, mieszały się tradycje, obrzędy i zwyczaje. Te najważniejsze wydarzenia religijne widoczne były w mieście w liturgii katolickiej i protestanckiej, w obrządku prawosławnym i judaizmie.

Wielkanoc, Pascha, Pesach. Poznaj tradycje wielokulturowej Łodzi
10 фотоs
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (10)

Wielkanoc w pierwszych wiekach nazywana była Paschą. To największe i najuroczyściej obchodzone święto wszystkich chrześcijan, upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Święconka i dyngus

Zwyczaje katolików są nadal powszechnie kultywowane, a uroczystości kościelne łączą się z domowym świętem w gronie rodziny. Śniadanie wielkanocne połączone jest ze składaniem sobie życzeń, dzieleniem się poświęconym wcześniej jajkiem oraz spożywaniem pozostałej zawartości świątecznego koszyczka. Na stołach po okresie postu pojawiają się jajka, wędliny, żurek, biała kiełbasa, słodkie baby i mazurki, a potem syty obiad. 

W niektórych regionach świętom wielkanocnym towarzyszy bicie w bębny czy kanonada z petard. W dawnej Łodzi popularne było np. strzelanie przy użyciu kalichlorku. Z ludowych zwyczajów wywodzi się przygotowywanie palm wielkanocnych, barwne zdobienie pisanek oraz śmigus-dyngus, czyli polewanie wodą w świąteczny poniedziałek.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ