Witaj szkoło! Jak będzie wyglądał kolejny rok szkolny z pandemią?

Dla ponad 60 tysięcy uczniów szkół prowadzonych przez samorząd 1 września oznacza powrót do normalności, czyli lekcji w klasach, z nauczycielem przy tablicy, koleżankami i kolegami w ławkach obok.

Początek roku szkolnego zaplanowano wyjątkowo na 3 września

Oczywiście nadal będą obowiązywać wytyczne sanitarne, czyli dystans, dezynfekcja, maseczki, wietrzenie sal, ale zarówno uczniowie, jak i nauczyciele cieszą się, że spotkają się w szkole, a nie przed monitorem komputera.

Dezynfekcja, dystans i maseczki

Dezynfekcja rąk przed wejściem do szkoły, maseczki, wietrzenie sal, obowiązkowe dezynfekowanie sal lekcyjnych po zajęciach, półtorametrowy dystans między uczniami – to podstawowe zalecenia sanitarne, jakie przekazało do szkół Ministerstwo Edukacji i Nauki.

— To kolejny rok szkolny z pandemią, więc mieliśmy czas oswoić się ze stosowaniem zaleceń sanitarnych. Nic nowego w tym roku się nie pojawiło, nadal obowiązuje dezynfekcja, dystans i maseczki, mamy to wszystko przećwiczone — mówi Magdalena Prokaryn-Dynarska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1.

W „jedynce” rozpoczęcie roku szkolnego jest zaplanowane na dwie tury: młodsze i starsze klasy oddzielnie. Identycznie będzie z rozpoczynaniem lekcji: starsi będą zaczynać o godz. 8.00, młodsi pół godziny później, dzięki czemu uda się uniknąć porannego tłoku w szatni. Dzwonki w szkole są wyłączone, a na przerwy uczniowie będą wychodzić grupami. Obiady każda klasa będzie jadła w „swoich” godzinach, zajęcia wychowania fizycznego – o ile pogoda pozwoli – będą się odbywać na zewnątrz.

— Każda klasa będzie mieć lekcje w jednej sali, nauczyciele będą do nich przychodzić — dodaje dyrektor SP 1. — Rodzice najmłodszych dzieci wiedzą, że mogą wchodzić na teren szkoły w maseczce, po zdezynfekowaniu rąk i co ważne: pojedynczo.

Na praktyki tylko po szczepieniu

W Zespole Szkół Rzemiosła niemal wszyscy nauczyciele są zaszczepieni i co bardziej istotne, także znakomita większość uczniów skorzystała z możliwości zaszczepienia. A wszystko przez specyfikę placówki, w której uczniowie mają już zajęcia praktyczne u pracodawców.

— A ci wymagają szczepień, więc nasi uczniowie niejako byli do tego zmuszeni — mówi Marcin Józefaciuk, dyrektor Zespołu Szkół Rzemiosła. — U nas zalecenia sanitarne będziemy stosować z rozwagą, bo niektóre lekcje zawodu wykluczają stosowanie maseczek czy naukę w jednej sali lekcyjnej.

Dyrektor podkreśla, że oczywiście bezpieczeństwo i zdrowie uczniów są dla niego kluczowe, ale zaznacza, że ministerialne rekomendacje czasami mijają się z realiami, dlatego będą wdrażane, ale zgodnie ze specyfiką poszczególnych zajęć.

Każda łódzka placówka ma własny regulamin sanitarny, w którym uwzględnia swoje warunki lokalowe, liczbę uczniów, posiadanie lub brak kuchni, itp. Inaczej planuje się na przykład obiady w szkole, która ma własną kuchnię, a inaczej tam, gdzie jest catering. Identycznie jest z lekcjami wychowania fizycznego, np. Szkoła Podstawowa 173 jest zlokalizowana w parku, więc kilka klas jednocześnie może mieć zajęcia na zewnątrz, bez obaw o ewentualne narażanie innych na zakażenie, jeśli którykolwiek z uczniów był chory bezobjawowo.

Z katarem zostań w domu

Dyrektorzy placówek apelują do rodziców i jednocześnie przypominają, aby ci nie przyprowadzali dzieci do szkoły, jeśli te mają drobne nawet objawy infekcji, np. katar, kaszel czy niewielką gorączkę. Dla dobra dzieci, nauczycieli oraz samych rodziców, bo od rozwagi i rozsądku dorosłych będzie zależeć w dużej mierze, czy rozpoczynający się rok szkolny zakończy się w szkole czy konieczne będzie przejście na naukę zdalną. A tego nie chcą ani uczniowie, ani nauczyciele.

Uroczyste miejskie rozpoczęcie roku szkolnego w tym wyjątkowo 3 września o godz. 12 w Szkole Podstawowej nr 81.  

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ