9 pomysłów na weekend w Łodzi. Pożegnanie Polówki, urodziny ulicy Ogrodowej i co jeszcze? [PRZEWODNIK]

Uliczne spektakle, koncerty i wydarzenia dla dzieci, parada na Piotrkowskiej, wystawa w Botaniku i ostatnie Polówki tego lata! Sprawdź, dokąd warto się wybrać w weekend 16-18 września, czytaj nasz przewodnik po najciekawszych wydarzeniach w mieście.

9 pomysłów na weekend w Łodzi. Pożegnanie Polówki, urodziny ulicy Ogrodowej i co jeszcze? [PRZEWODNIK]
9 pomysłów na weekend w Łodzi. Pożegnanie Polówki, urodziny ulicy Ogrodowej i co jeszcze?
7 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Bieg Po Zdrowie W Arturówku

Październik to miesiąc walki z rakiem piersi, listopad zaś – z rakiem gruczołu krokowego u mężczyzn. W sobotę (17 września) w Arturówku odbędzie się pierwsza edycja „Biegu dla jaj” i „Spaceru dla piersi”. Uczestnicy i uczestniczki wydarzenia wykonają podstawowe badania profilaktyczne, poznają zasady pierwszej pomocy, a także będą mogli wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). 

„Bieg dla jaj” rozpocznie się o godz. 12:30, a „Spacer dla piersi” o godz. 13:00. W trakcie trwania wydarzenia (w godz. 12:00–15:00) prowadzone będą​ badania profilaktyczne (m.in. badanie ciśnienia, pomiar cukru), nauka samobadania, mammobus, dentobus, nauka pierwszej pomocy, wyrobienie karty EKUZ i Internetowego Konta Pacjenta. Wstęp wolny.

Święto ulicy Ogrodowej w Łodzi

W tym roku ul. Ogrodowa już po raz 202. obchodzi swoje urodziny. Z tej okazji łodzianie mogą liczyć na moc atrakcji. 

Święto ul. Ogrodowej potrwa od piątku do niedzieli (16–18 września). Hasłem przewodnim będą „Ogrody na Ogrodowej”. To nawiązanie do jej początków i powrót do czasów, kiedy Łódź była otwarta na przybywających osadników, a w miejscu obecnych zabudowań znajdowały się uprawy warzyw oraz zbóż. 

Podczas urodzin łodzianie będą mogli uczestniczyć m.in. w wycieczce po Cmentarzu Starym (sobota, godz. 11:00) oraz po hotelu Andel's (sobota, godz. 13:00). Wezmą też udział w pikniku sąsiedzkim (sobota, w godz. 15:00–18:00) oraz koncercie „Moniuszkowców” (niedziela, godz. 15:00). Istotna jest także ekologia, dlatego zainteresowani poznają szczegóły związane z ziołami oraz darami lasu (sobota, godz. 15:00). Dla dzieci przygotowano warsztaty kulinarne (niedziela, godz. 12:00 i 14:00).

Ogród Botaniczny: wystawa „Grzyby znane i mniej znane”

W weekend (16–18 września) Ogród Botaniczny zaprasza na wystawę „Grzyby znane i mniej znane”, która będzie prezentowana w sali wystawowej w budynku administracyjnym Ogrodu Botanicznego przy ul. Retkińskiej 39/65.

Na wystawie będzie można zobaczyć grzyby trujące, niejadalne i jadalne występujące w lasach regionu łódzkiego, w tym gatunki naziemne oraz porastające pnie drzew, jak również poznać zasady ich prawidłowego oraz bezpiecznego pozyskiwania!
Goście wystawy będą mogli dowiedzieć się, jak odróżniać grzyby jadalne od podobnych do nich grzybów trujących. Wystawa wzbogacona będzie wieloma ciekawostkami dotyczącymi świata grzybów, zwłaszcza tych wykorzystywanych na co dzień w gospodarstwie domowym.

Wystawa dostępna będzie od piątku do niedzieli w godz. 9:00–17:00. Dodatkowo w sobotę, w godz. 10:00–13:00, mykolog z Uniwersytetu Łódzkiego udzielać będzie darmowych konsultacji.

Festiwal Łódź 4 Kultur

W sobotę (17 września) w sercu Starych Bałut, przy ul. Zgierskiej 38, odbędzie się niezwykłe wydarzenie łączące przeszłość z teraźniejszością. Na widzów czekać będzie spektakl „Widziałem płaczącego konia” (godz. 16:30), koncert piosenek żydowskich złodziei i prostytutek przedwojennej Warszawy i Łodzi w wykonaniu Izabeli Goldstein (godz. 17:30) oraz występ zespołu Mai Luxenberg – Di Libe brent wi a nase Szmate (godz. 18:30). 

Spektakl jest opowieścią opartą na motywach książki „Ciotka Ester” Arie Aksztajna, w której bohater wraca do przedwojennych czasów dzieciństwa spędzonego na Bałutach. 

Koncert Izabeli Goldstein będzie przypomnieniem melodii żydowskiego półświatka, oprawionych śpiewem synagogalnym i pieśniami ludowymi. Następnie usłyszymy kapelę podwórkową założoną przez Maję Luxenberg i Łaję Szkło – Di Libe brent wi a nase Szmate. Jej nazwa pochodzi z korespondencji Zuzanny Ginczanki i w polskim tłumaczeniu oznacza: „Miłość płonie jak mokra szmata”. 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Gra Miejska: Śladami Łódzkich Bohaterów

Muzeum Tradycji Niepodległościowych zaprasza do udziału w grze miejskiej, w której uczestnicy będą przemierzać ulice Śródmieścia i Starego Polesia. Rozwiązywanie zadań oraz szukanie wskazówek doprowadzi najbardziej aktywnych do odnalezienia śladów łódzkich bohaterów historycznych, którzy brali udział w odzyskaniu niepodległości przez Polskę w listopadzie w 1918 r. Udział w grze, która odbędzie się w niedzielę (18 września), jest bezpłatny. Na pierwszych 100 graczy, którzy dotrą do mety, będą czekać nagrody.

Start: róg ulic Jaracza i Kilińskiego – tam też będzie można pobrać pakiety do udziału w grze. Zapisy: b.kowska@muzeumtradycji.pl lub tel. 42 620 05 82 (piątek w godz. 8:00–16:00).

Muzeum Miasta Łodzi o najpiękniejszych zabytkach

W sobotę (17 września) w Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15) odbędzie się spotkanie z prof. Krzysztofem Stefańskim – wybitnym znawcą łódzkiej architektury i działaczem na rzecz ich ochrony – poświęcone łódzkim budynkom, które warto utrwalać na zdjęciach.

Podczas wydarzenia zostaną omówione mniej znane przykłady architektonicznego piękna Łodzi i elementy, na których warto się koncentrować, chodząc po mieście z aparatem fotograficznym. Spotkanie rozpocznie się o godz. 13:00. Wykład jest otwarty dla wszystkich, wstęp wolny.

Festiwal Folkowe Inspiracje

Trwa 12. Międzynarodowy Festiwal Twórczości Młodych „Folkowe Inspiracje”. W weekend (16–18 września) warto wziąć udział w bezpłatnych wydarzeniach. Na festiwalowych scenach zobaczymy nie tylko rodzimych artystów, ale także gości – artystów z Bułgarii, Ghany, Gruzji, Ekwadoru, Indii, Kuby, Peru, Senegalu i Wietnamu.

W piątek na rynku Manufaktury publiczność wysłucha koncertu „Kontynent #Fabryka Folku”, na którym wystąpią goście m.in. z Azji, Afryki, Ameryki Południowej (godz. 14:00–20:00). 

W sobotę warto wybrać się do Ogrodu Botanicznego na „Folk w Botaniku”, czyli koncerty, pokazy mody ludowej i warsztaty sztuki ludowej (godz. 14:00–19:00). Wieczorem tego samego dnia organizatorzy zapraszają na folkową potańcówkę do Pałacu Młodzieży (al. Wyszyńskiego 86). Start o godz. 20:00. 

Niedziela upłynie pod znakiem parady folkowej ulicą Piotrkowską – kolorowego międzynarodowego korowodu. Start o godz. 16:00 (Fotel Jaracza – Piotrkowska 152). Od godz. 18:30 w Pasażu Róży będą odbywać się spektakle teatrów tańca, a o godz. 19:30 na rynku Manufaktury zobaczymy piękne widowisko: folkowe fire-show.

Pożegnanie Polówki

W ostatni weekend (16–18 września) Festiwal Filmowy TME Polówka zaprezentuje bogaty program składający się z filmów młodych ukraińskich twórców oraz wyświetli filmy we współpracy z Festiwalem Kamera Akcja!

W piątek w hali Odlewni przy ul. Piotrkowskiej 217 można obejrzeć „Moje myśli są ciche” (godz. 18:00) i „Bohemian Rhapsody” (godz. 20:00). W sobotę w tym samym miejscu odbędzie się pokaz ukraińskiej komedii romantycznej „I tak cię kocham” (godz. 16:00), ukraińskiego filmu „Gniazdo turkawki” (godz. 18:00), a na zakończenie widzowie obejrzą „Córkę” z Maggie Gyllenhaal w roli głównej (godz. 20:00). 

Natomiast w Fuzji, w sobotę, zostanie wyświetlony horror „Suspiria” (godz. 20:00). W niedzielę na Piotrkowskiej 217 będzie można jeszcze obejrzeć pokaz ukraińskich filmów krótkometrażowych (godz. 16:00), następnie film „Z zawiązanymi oczami” (godz. 18:00) i na zakończenie „Powrót do tamtych dni” z Maciejem Stuhrem w roli głównej (godz. 20:00). Wstęp na wszystkie filmy jest bezpłatny, a projekcje będą opatrzone zarówno polskimi, jak i ukraińskimi napisami.

Fortepiany Wolności: Sokołowski i Silwestrov

W najbliższą sobotę, 17 września, o godz. 20:00 warto wybrać się na bezpłatny koncert w ramach cyklu „Fortepiany Wolności”, na którym Kuba Sokołowski wykona kompozycje ukraińskiego kompozytora – Walentina Silwestrova. 

W dorobku artystycznym tego ważnego ukraińskiego twórcy znajdują się m.in. symfonie, utwory na chór, dzieła wokalne, m.in. cykl „ciche pieśni”, utwory fortepianowe (sonaty) oraz muzyka filmowa. Kompilacja wybranych utworów zabrzmi w interpretacji Kuby Sokołowskiego, pianisty, kompozytora i wykładowcy Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Wydarzenie odbędzie się na terenie Fabryki Sztuki przy ul. Tymienieckiego 3. Udział w koncercie jest bezpłatny.

ZOBACZ TAKŻE