Andrzej Kern. Adwokat, polityk i zasłużony działacz Solidarności związany z Łodzią

29 listopada 2007 roku w zgierskim szpitalu zmarł Andrzej Kern (ur. 18 maja 1937 roku w Łęczycy) – znany adwokat, działacz opozycji w okresie PRL, polityk, wicemarszałek Sejmu I kadencji, poseł na Sejm RP. Ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego.

Andrzej Kern
29 listopada 2007 roku w zgierskim szpitalu zmarł Andrzej Kern (ur. 18 maja 1937 roku w Łęczycy)

Adwokat, poseł i nie tylko

W czasie „polskiego października” 1956 roku był jednym z przywódców Związku Młodych Demokratów. Później jako adwokat bronił m.in. studentów skazanych po wydarzeniach marcowych w 1968 roku oraz wielu przedstawicieli opozycji demokratycznej w procesach politycznych. Od lat 80. XX wieku zaangażowany w tworzenie łódzkich struktur NSZZ „Solidarność” jako doradca prawny. W stanie wojennym został internowany. W latach 1989–1991 sprawował mandat posła na Sejm X kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego, a w 1991 roku został po raz drugi wybrany posłem i powołany na stanowisko wicemarszałka jako reprezentant komitetu Obywatelskiego Porozumienia Centrum.

Dalsza kariera polityczna

W dalszej karierze politycznej działał m.in. w ZChN oraz w Akcji Wyborczej Solidarność. W 1992 roku głośna w mediach stała się sprawa rodzinna, związana z ucieczką z domu jego nieletniej córki, a ta historia stała się kanwą filmowej opowieści „Uprowadzenie Agaty” w reż. Marka Piwowskiego. W 2009 roku Grzegorz Królikiewicz nakręcił film dokumentalny o znanym adwokacie i polityku pt. „Kern”. Pogrzeb mecenasa, którego pośmiertnie odznaczano Krzyżem Komandorskim OOP odbył się 5 grudnia 2007 roku w Alei Zasłużonych Cmentarza Komunalnego na Dołach.

ZOBACZ TAKŻE