Janusz Wyżnikiewicz, chociaż urodził się w Łodzi, mieszkał w Warszawie, liceum ukończył w Bydgoszczy, a studia w Gdańsku. Po kraju rzucały nim wojna, powojenna zawierucha i typowa dla młodości potrzeba odnalezienia własnego miejsca, ale ostatecznie – trochę w wyniku przypadku – związał się z Łodzią. Podobnie drobne decyzje – sympatia do szanowanego wykładowcy, otrzymane na początku kariery zadanie rozbudowy szpitala na Stokach – sprawiły, że jego zawodową drogą okazały się obiekty służby zdrowia. To Janusz Wyżnikiewicz zaprojektował rozbudowę szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przy ul. Północnej, to według jego projektu powstał w latach 70. szpital im. Kopernika. Architekt uważał projektowanie obiektów dla służby zdrowia za wyjątkowo inspirujące wyzwanie – chodziło przecież o superorganizmy, łączące różne funkcje i zaspokajające wiele potrzeb.
CKD
W 1976 r. rozpoczęła się budowa zaprojektowanego przez Wyżnikiewicza Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Akademii Medycznej w Łodzi. Ostatecznie powstawało ono przez 38 lat, co czyni je jedną z najdłużej realizowanych polskich inwestycji. Ten monumentalny budynek – największy w portfolio Wyżnikiewicza – widać z wielu miejsc w Łodzi. I nic dziwnego – ma aż 20 kondygnacji i ponad 72 metry wysokości! Zamysłem architekta było stworzenie szpitala zaspokajającego wszystkie potrzeby pacjenta, bez konieczności uciążliwego przemieszczania się, a realizującego przy tym także funkcje dydaktyczne. Z takim rozmachem w Polsce jeszcze nie budowano, dlatego po inspiracje Wyżnikiewicz wyjeżdżał w liczne zagraniczne podróże. Oddany do użytku w 2013 r. gmach różni się jednak wyraźnie – także skalą – od tego, co zaprojektował architekt. Podczas budowy wciąż pojawiały się przeszkody, a wśród nich oczywiście brak pieniędzy. Budynek o takim rozmiarze okazał się studnią bez dna, tym bardziej w obliczu kryzysów finansowych, problemów z zaopatrzeniem i wykonawcami.
Centrum Zdrowia Matki Polki
Często powtarzaną plotką jest to, że na opóźnienie CKD wpływ miała budowa innego szpitala Wyżnikiewicza – Centrum Zdrowia Matki Polki. Temu jednak zaprzeczali w wywiadach i sam architekt, i ówczesny prezydent Łodzi Józef Niewiadomski. Matka Polka była bowiem oczkiem w głowie władz centralnych, a pieniądze płynęły do niej nieprzerwanym strumieniem. Wszystko dlatego, że otwarty w 1988 r. szpital zapowiedziano jako prezent od władz państwowych dla polskich kobiet, „pomnik” matek, który miał zaskarbić sobie ich przychylność. O taką prestiżową inwestycję nie było łatwo – władze Łodzi długo lobbowały za wybudowaniem szpitala skoncentrowanego na potrzebach kobiet w naszym mieście. Gdy to się udało, pewne było jedno – projektować Matkę Polkę musi Wyżnikiewicz!
Hala-trybuna ŁKS
Prywatnie architekt pasjonował się sportem, w młodości startował nawet w lekkoatletycznych kwalifikacjach olimpijskich. Dlatego nie powinno dziwić, że poza szpitalami jego najbardziej znaną realizacją jest pochodząca z lat 60. przebudowa stadionu ŁKS (projekt współtworzył konstruktor Jan Szklarek). Powstała wtedy nowa, wykonana z żelbetu zachodnia trybuna mogąca pomieścić 10 tys. widzów, a w jej wnętrzu – hala sportowa. Dzięki temu stadion ŁKS stał się w tamtym czasie jednym z największych i najnowocześniejszych obiektów piłkarskich w Polsce. Dziś po hali-trybunie Wyżnikiewicza nie ma już śladu, a w jej miejscu stoi otwarty ostatnio zupełnie nowy stadion.