COVID-19. Kto może przyjąć czwartą dawkę szczepionki i na jakich zasadach?

Pandemia COVID-19 jeszcze się nie skończyła – alarmują lekarze i ostrzegają, że kolejna fala może się nasilić już po wakacjach. Statystyki już teraz są niepokojące. W ostatnich tygodniach dzienne liczby zakażeń to kilka tysięcy osób.

fot. Envato Elements
Pandemia COVID-19 Kto może przyjąć czwartą dawkę szczepionki?

Tylko w ostatni piątek (26 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o prawie 5 tys. przypadków. Wiele z nich to zakażenia ponowne. Lekarze jednak alarmują, że oficjalne liczby są niepełne i mamy do czynienia z o wiele większą skalą zachorowań.

– Od kwietnia 2022 r. straciliśmy możliwość śledzenia przebiegu pandemii w Polsce, ale to nie oznacza, że Polacy nie chorują. Dziennie mamy ponad 100 tys. zakażonych, a zbliża się rozpoczęcie roku szkolnego – ostrzega ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej, dr Paweł Grzesiowski.

Dlatego już teraz warto pomyśleć o czwartej dawce szczepionki przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Do punktów szczepień powinni wybrać się szczególnie seniorzy, dla których szczepionka dostępna jest już od lipca.

Dla kogo czwarta dawka szczepionki przeciw COVID-19?

Czwartą dawką mogą się na razie szczepić osoby po 60. roku życia oraz przedstawiciele zawodów medycznych. Wszystko jednak wskazuje na to, że wkrótce rozpoczną się powszechne szczepienia. Z zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia wynika, że od września skierowania na szczepienie przypominające będą wystawiane wszystkim dorosłym Polakom. Preparat będzie można przyjąć w tych samych punktach, w których akcja szczepień była prowadzona wcześniej, m.in. w przychodniach przy ul. Leczniczej, ul. Kasprzaka czy ul. Wielkopolskiej. Ich lista dostępna jest na stronach Urzędu Miasta Łodzi. W Łodzi jest to w sumie kilkadziesiąt punktów, również w aptekach. Warto już teraz sprawdzić, do którego mamy najbliżej.

Lista placówek medycznych, w których można przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19 dostępna pod adresem: https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/zdrowie/coronavirus-covid-19/lodz-walczy-z-koronawirusem/szczepienia-przeciwko-covid-19/

ZOBACZ TAKŻE