Czesław Mozil, razem z łódzką szkołą, nagrał piosenkę pt. Dzieci z Przemysłowej [WIDEO]

W obozie przy ul. Przemysłowej katowano w czasie II wojny światowej dzieci i młodzież. Czesław Mozil opowiada tę trudną historię w piosence, którą nagrał razem z Zespołem Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi.

W teledysku widzimy Mozila przy Pomniku Pękniętego Serca, fot. kadr z teledysku (Czesław Mozil YouTube)

Wzięli nas tu siłą, ogolili głowy, to my dzieci, dzieci z Przemysłowej,

W nasze opowieści nam nikt nie uwierzy, całkiem niemożliwe, żeby ktoś to przeżył

To fragment piosenki, którą śpiewa Czesław Mozil z Grajkami Przyszłości. W „Dzieciach z Przemysłowej” towarzyszy mu chór i orkiestra Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki z Łodzi. 

W teledysku widzimy Mozila przy Pomniku Pękniętego Serca, który jest poświęcony właśnie dzieciom-ofiarom niemieckiego obozu. W kadrach są też dorośli, którzy przeżyli obozowy koszmar i migawki z archiwalnych zdjęć.

DZIECI Z PRZEMYSŁOWEJ - Czesław Mozil & Grajkowie Przyszłości

Niemiecki obóz dla dzieci przy Przemysłowej

Niemiecki obóz dla dzieci i młodzieży przy ulicy Przemysłowej istniał w latach 1942-1945 na wydzielonym terenie Litzmannstadt Getto. Według szacunków przeszło przez niego kilka tysięcy dzieci z całej włączonej do III Rzeszy części okupowanej przez Niemców Polski.

Trafiały tu dzieci z sierocińców bądź bezdomne, a także, te, których rodzice przebywali w więzieniach lub w obozach oraz oskarżone np. o drobne kradzieże czy nielegalny handel. W obozie dzieci ciężko pracowały po kilkanaście godzin. Chłopcy najczęściej zajmowali się prostowaniem igieł tkackich, czy wyplataniem mat z wikliny. Natomiast dziewczęta angażowano np. do prac krawieckich. 

Część dzieci zginęła. Przyczyną ich śmierci były głodowe racje żywnościowe, praca ponad siły, fatalne warunki sanitarne i brutalne traktowanie młodocianych więźniów.

Grajkowie Przyszłości

Grajkowie Przyszłości to świąteczna orkiestra Czesława Mozila, do której zaprosił szkoły muzyczne. Mają na koncie album „Kiedyś to były Święta”, nagrodzony Fryderykiem.

 

„Dzieci z Przemysłowej”

Muzyka: Czesław Mozil

Słowa: Michał Zabłocki

Aranżacja: Sebastian Bernatowicz

Dyrygent: Grzegorz Wierus - orkiestra / Kamil Chałupnik - chór

Przygotowanie zespołu:  Grzegorz Wierus - orkiestra, Kamil Chałupnik - chór

Realizacja nagrań: Tomasz Pawłowski, Asteria Olszewska, Jacek Dyrda, Embryo Nagrania Marek Dulewicz

Zespół Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki, ul. Rojna 20 w Łodzi

ZOBACZ TAKŻE