Deformacje. Malarstwo/grafika Michała Wasiaka – w Łodzi otwiera się ważna wystawa

Wystawa łodzianina Michała Wasiaka, zeszłorocznego absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, to jedno z ciekawszych wydarzeń kulturalnych tej jesieni. Wielokrotnie nagradzany artysta skupia dużą uwagę nie tylko wykładowców akademickich i krytyków, ale i kolekcjonerów dzieł sztuki.

fot. mat. pras.
Wystawę Michała Wasiaka można oglądać w Galerii Art Hub
8 zdjęć
fot. mat. pras.
fot. mat. pras.
fot. mat. pras.
fot. mat. pras.
fot. mat. pras.
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Wystawa zaprezentuje głównie portrety – nie tylko malarskie, ale i te wykonane jedną z najtrudniejszych technik artystycznych, czyli mezzotintą. Sam artysta zwrócił powszechną uwagę na swoją twórczość, zdobywając wiele wyróżnień i nagród artystycznych.

Michał Wasiak z prestiżowymi nagrodami

W ubiegłym roku Michał Wasiak otrzymał wyróżnienie honorowe w konkursie o Nagrodę Eibischa, prestiżowym konkursie malarskim dla młodych twórców. W 2021 roku Michał Wasiak zdobył także Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni w ogólnopolskim XIII Konkursie Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych, który odbył się w Gdańsku. Prace Michała Wasiaka są także bardzo cenione przez kolekcjonerów dzieł sztuki.

– Sztuka Michała Wasiaka jest niewątpliwie silnie zakorzeniona w tradycji. To powiązanie występuje nie tylko na poziomie tematu, którym z reguły jest człowiek i jego portret, ale przede wszystkim mamy tu do czynienia z dbałością o malarski warsztat – mówi Tomasz Musiał, który prowadzi Pracownię Rysunku Użytkowego oraz Pracownię Malarstwa Studyjnego na Wydziale Sztuk Pięknych w ASP w Łodzi.

Z kolei Dariusz Leśnikowski, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki, podkreśla, że w centrum zainteresowania młodego artysty jest człowiek, a sposób jego prezentacji jest zaskakujący. Gdyby szukać historycznych źródeł inspiracji, to z jednej strony byłyby nimi klasyczne dzieła mistrzów portretu, z drugiej − dwudziestowieczne poszukiwania artystów od surrealizmu po nową figurację. Te nurty, w których dominuje ekspresyjność, atmosfera niepokoju, deformacja. Sztuka operująca aluzjami czy symbolami rozpiętymi pomiędzy okrucieństwem i śmiesznością.

Gdzie i kiedy oglądać wystawę Michała Wasiaka?

Wystawę Deformacje. Malarstwo/grafika Michała Wasiaka można oglądać w Galerii Art Hub przy ul. Rydzowej 10. Wernisaż odbędzie się 15 października o godz. 18:00. Wystawa potrwa do 10 listopada.

ZOBACZ TAKŻE