Dominik Zoner. Poznaj historię życia właściciela najstarszego zakładu fotograficznego w Łodzi

8 kwietnia 1815 r. we Lwowie urodził się Dominik Zoner – właściciel najstarszego zakładu fotograficznego w Łodzi, założonego w czerwcu 1861 r. przy ul. Konstantynowskiej 3 (ul. Legionów). Ojciec Leopolda, także łódzkiego fotografa, drukarza, wydawcy gazet.

Dominik Zoner
Dominik Zoner

Dominik Zoner był synem lwowskiego introligatora, a zasady dagerotypii poznał po 1840 r. w Wiedniu. Pracował jako wędrowny fotograf na terenie Galicji i Rosji. W latach 1844–1847 miał pracownię w Krakowie. W 1857 r. w Warszawie urządził „pokaz miniatur z wyobrażeniami przedmiotów, krajobrazów i gmachów przedstawionych za pomocą optycznego przyrządu”, który powtarzał w wielu miastach. 

W lutym 1861 r. zawitał do Łodzi, a brak dalszych wiadomości o podróżach, sugeruje, że zamieszkał tu na stałe i w połowie czerwca 1861 r. uruchomił zakład fotograficzny połączony z drukarnią w oficynie, na poddaszu domu przy ul. Konstantynowskiej 3. Prawdopodobnie wtedy wykonał fotografię Nowego Rynku (pl. Wolności), uchodzącą za najwcześniejszy zachowany fotograficzny widok Łodzi. Zdjęcie o wymiarach ok. 18×13 cm wykonane techniką kolodionową przedstawia południową stronę Rynku Nowego Miasta z ratuszem, budynkiem apteki, kościołem ewangelickim, niemiecko-rosyjską powiatową szkołą realną i bruk rynku i latarnię rewerberową. Do lat 80. XIX w. jego zakład fotograficzny był zaliczany do największych w Łodzi. Potem Dominik Zoner przeniósł się do Krakowa, gdzie kupił dom. Zmarł 14 czerwca 1883 r. i spoczął na Cmentarzu Rakowickim.

ZOBACZ TAKŻE