Famuły przy Ogrodowej do remontu. Zobacz, co tam powstanie [WIZUALIZACJE]

Łódzka Spółka Infrastrukturalna ogłosiła przetarg mający wyłonić wykonawcę przebudowy i remontu konserwatorskiego pierwszej z kilku czekających na rewitalizację famuł robotniczych Izraela Poznańskiego, domu przy ul. Ogrodowej 24.

fot. wizualizacja
11 zdjęć
fot. wizualizacja
fot. wizualizacja
fot. wizualizacja
fot. wizualizacja
fot. wizualizacja
ZOBACZ
ZDJĘCIA (11)

Projekt ratowania niszczejącego od lat budynku powstał zaraz po przejęciu go przez ŁSI od miasta. Dawny dom robotniczy ma stać się nowoczesnym obiektem wielofunkcyjnym z przeważającą funkcją mieszkaniową – powstanie w nim 58 mieszkań oraz obsługiwany przez aplikację mobilną hostel z 41 pokojami na wynajem. Na parterze przygotowanych zostanie 14 lokali użytkowych, które wynajęte zostaną łódzkim przedsiębiorcom i restauratorom. Na powierzchnie biurowe, być może biura serwisowane, przewidziano blisko 2 tys. mkw. przestrzeni na trzech kondygnacjach od strony ul. Ogrodowej.

Ogrodowa 24 – nacisk na ekologię

ŁSI kładzie duży nacisk na ekologię obiektu. Poza bogatą roślinnością, która pojawi się między budynkami oraz na nich (kwietne łąki, drzewa, trawniki rekreacyjne, zielone dachy i ściany, ogród deszczowy), Ogrodowa 24 ma posiadać wydajną instalację fotowoltaiczną zapewniającą zasilanie obiektu, instalację do odzysku wody szarej (to ścieki po kąpieli lub zmywaniu naczyń), zbiornik wody deszczowej, ekologiczny system wspomagania ogrzewania z rekuperacją (odzyskiem energii cieplnej z wentylacji) i instalację ograniczającą zużycie wody w toaletach.

Projekt famuł gotowy

Jeśli postępowanie przetargowe przebiegnie gładko i uda się wyłonić wykonawcę, prace budowlane mogłyby rozpocząć się już wiosną 2023 r. Dokumentacja projektowa jest już gotowa, łącznie z koniecznymi pozwoleniami na budowę i zgodami służb konserwatorskich, a to może ułatwić realizację tej długo oczekiwanej inwestycji.

Rewitalizacyjne remonty są planowane także w dwóch kolejnych famułach – przy ul. Ogrodowej 26 i 28.

ZOBACZ TAKŻE