Hoduj robaki jadalne i uprawiaj jedzenie... na klatce w bloku! Jak się zgłosić do projektu?

CBiI Pro-Akademia szuka partnera, z którym założy uprawę żywności i „robaczkarium”. Do projektu mogą się zgłaszać wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie i właściciele całych budynków.

CBiI Pro-Akademia szuka partnera, z którym założy uprawę żywności i „robaczkarium”, wiz. mat. pras.
2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Produkuj żywność na klatce schodowej

Możesz produkować własną żywność na klatce schodowej bloku lub kamienicy, a przy okazji zadbać o środowisko, poprawić zdrowie i lepiej poznać się z sąsiadami. Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia szuka partnerów do programu SmartFood Urban Living Lab, w ramach którego przetestuje instalacje do produkcji żywności, wykorzystanie wody deszczowej. Przy okazji będzie można skorzystać ze zdrowej diety, a także zainstalować w budynku fotowoltaikę.

Kto może się zgłosić?

Do programu finansowanego z Funduszy Norweskich i krajowego budżetu mogą się zgłosić chętni właściciele całych budynków, m.in. wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie, a także uczelnie. W ramach projektu na klatkach zainstalowane zostaną tzw. kabiny hydroponiczne, w których można uprawiać żywność. Opcjonalnie można się także zdecydować na „robaczkarium”, czyli hodowlę jadalnych robaków.

– Prowadzimy właśnie nabór partnerów do projektu. Można się zgłaszać do 30 stycznia – informuje Iwona Adamkiewicz z Pro-Akademii.

Zainteresowani będą musieli spełnić kilka kryteriów, m.in.:

  • w budynku musi się znajdować min. 20 gospodarstw domowych,
  • dostępna przestrzeń pod instalację fotowoltaiczną musi mieć ok. 120 mkw., a na pozyskiwanie deszczówki ok. 2 mkw.

Zgodnie z harmonogramem realizacji programu luty to czas na projektowanie instalacji, marzec – na jej montaż, a kwiecień to czas rozpoczęcia hodowli, wykorzystywania instalacji fotowoltaicznej oraz pozyskiwania deszczówki.

Więcej o programie

ZOBACZ TAKŻE