Podręcznik HiT Wojciecha Roszkowskiego? Nie w szkołach w Łodzi! Dlaczego?

Żadna z 46 szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez samorząd nie będzie korzystać z podręcznika „Historia i Teraźniejszość” autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. To autonomiczna decyzja dyrektorów placówek podjęta po konsultacjach z nauczycielami oraz radami pedagogicznymi. Także w 5 szkołach specjalnych ten podręcznik nie będzie wykorzystywany.

„Historia i Teraźniejszość” - fot. mat. pras./Envato Elements
Żadna z 46 szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez samorząd nie będzie korzystać z podręcznika „Historia i Teraźniejszość” , fot. mat. pras./Envato Elements

Historia i Teraźniejszość budzi kontrowersje

Podręcznik profesora Roszkowskiego budził wiele kontrowersji z uwagi na zapisy w nim zawarte, między innymi te dotyczące procedury in vitro. Apelowałam do dyrektorów szkół z prośbą aby nie korzystali z tej pozycji i cieszę się, że podjęli taką decyzję – powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Miasta Łodzi. – Przypomnę, że to dyrektorzy placówek decydują w tej sprawie, organ prowadzący czyli samorząd nie może niczego narzucać. Uważam, że to porażka ministra Czarnka, który osobiście zaangażował się w promowanie tej pozycji. Moim zdaniem, to wyraźny sygnał dla szefa resortu edukacji, że dalsze zmiany programów nauczania czy podręczników mijają się z celem.

W XI Liceum Ogólnokształcącym żaden z czterech nauczycieli nowego przedmiotu nie zdecydował się na podręcznik prof. Roszkowskiego, a trzech z nich ma tytuł doktora historii.

Prosiłem moich nauczycieli by dokładnie przeanalizowali tę pozycję zanim dokonają wyboru podręcznika. Zależało mi na tym, by była to ich samodzielna, autonomiczna decyzja – powiedział Bogusław Olejniczak, dyrektor XI LO. – Moi nauczyciele będą samodzielnie przygotowywać dla uczniów materiały potrzebne do tego przedmiotu i posiłkować się książką Wydawnictwa Szkolnych i Pedagogicznych.

Łódzki samorząd prowadzi 28 liceów ogólnokształcących oraz 18 zespołów szkół ponadpodstawowych skupiających technika i szkoły branżowe I stopnia.

ZOBACZ TAKŻE