Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci. Jak je wybrać? Pomysły i podpowiedzi [PORADNIK]

Wraz z nadejściem roku szkolnego, rodzice stają przed trudnym zadaniem – wyborem zajęć pozalekcyjnych dla dzieci. Podpowiadamy, czym warto się kierować, szukając oferty najlepszej dla naszych pociech.

Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci - fot. ENVATO ELEMENTS
Jak wybrać zajęcia pozalekcyjne dla dzieci? , fot. ENVATO ELEMENTS

Rozwijanie pasji

Zainteresowania to najważniejsze kryterium wyboru. Warto wspierać i rozwijać pasje naszych dzieci, nawet jeśli nie do końca je rozumiemy. Czasami obecne zainteresowania są wstępem do przyszłego zawodu, innym razem przemijają, ale dziecko zdobywa kompetencje przydatne na dalszych etapach życia.

A co jeśli nasze dziecko nie ma żadnego hobby? Obserwujmy w czym jest dobre, albo zastanówmy się, jakie umiejętności może kształtować na danych zajęciach. Nie zrażajmy się też, jeśli po kilku lekcjach nie będzie chciało ich kontynuować. Zwłaszcza, gdy to jego pierwsze doświadczenia.

Czas i miejsce

Termin zajęć musi być dopasowany do planu lekcji dziecka oraz możliwości czasowych rodziców. Nie wszystkie zajęcia dodatkowe odbywają się w odpowiednich godzinach, ale tu z pomocą przychodzą organizatorzy, którzy prowadzą je na terenie szkoły zaraz po lekcjach. Dzięki temu rodzice nie muszą się martwić o to, kto zaprowadzi i odbierze dziecko.

Pamiętajmy, by nie zapisywać dziecka na zajęcia, które odbywają się bardzo późnym popołudniem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie ono zbyt zmęczone, żeby optymalnie je wykorzystać. Nie najlepszym pomysłem są też zajęcia szczególnie wymagające w dniu, gdy dziecko ma dużo lekcji.

Wybierając zajęcia dodatkowe, kierujmy się nie tylko opinią o organizatorze, ale także odległością od miejsca zamieszkania. Dużo wygodniej jest, gdy zajęcia organizowane są blisko domu i nie trzeba dojeżdżać na drugi koniec miasta. W ten sposób oszczędzamy czas i pieniądze, a w sytuacji, gdy nie będziemy mogli samodzielnie odprowadzić dziecka, łatwiej będzie znaleźć kogoś, kto nas wyręczy.

Koszt zajęć

Dla wielu rodziców cena stanowi przeszkodę przy zapisywaniu dzieci na zajęcia pozaszkolne. Pamiętajmy, że poza reklamowanymi ofertami prywatnych organizatorów, istnieją inne podmioty, które prowadzą ciekawe zajęcia dużo taniej. Sprawdźmy więc, jakie propozycje mają okoliczne domy kultury, Centra Zajęć Pozaszkolnych, osiedlowe biblioteki oraz Pałac Młodzieży. Warto też zapytać o nieodpłatne kółka tematyczne w szkole, w której uczy się dziecko.

Nic na siłę

Jeśli dziecko uparcie nie chce uczestniczyć w dodatkowych zajęciach, nie zmuszajmy go do tego. Spróbujmy znaleźć przyczynę takiej postawy. Być może czuje się przemęczone, obawia się, że nikogo nie zna lub nie odpowiada mu sposób prowadzenia zajęć. Czasem wystarczy spokojna rozmowa, innym razem zmiana typu zajęć lub organizatora. Ewentualnie odłożenie tematu na jakiś czas, zanim dziecko nie nabierze gotowości do dodatkowej aktywności.

Na zakończenie pamiętajmy – zajęcia dodatkowe powinny sprawiać dziecku przyjemność i je rozwijać. Zastanawiając się nad ich wyborem, zaplanujmy tydzień tak, by dziecko miało także czas na odpoczynek i swobodną aktywność. W tym wypadku więcej wcale nie znaczy lepiej. Bynajmniej, grozi przemęczeniem i ogólnym zniechęceniem dziecka. A to przecież efekt odwrotny od tego, który chcemy uzyskać.

Ciekawe zajęcia pozalekcyjne w Łodzi

  • Programowanie wprowadza dzieci w cyfrowy świat przyszłości. Bazując na ulubionych grach, uczestnicy poznają tajniki programowania. Wiele szkół programowania oferuje bezpłatny udział w pokazowych zajęciach. Można z nich skorzystać m.in. od 3 do 25.09. u Gigantów Programowania (www.giganciprogramowania.edu.pl/koduj-z-gigantami)
  • Oryginalnym pomysłem na zajęcia dodatkowe na pewno będzie łucznictwo. Sekcja łucznicza KS Społem przez cały rok prowadzi nabór do grupy dla dzieci i młodzieży, wystarczy przyjść na trening. Informację na temat terminarza znajdują się na stronie ksspolem.pl.
  • Ciekawą ofertę posiada też łódzka Piaskownica. Znajdują się w niej m.in. zajęcia taneczne, plastyczne, fotograficzne, ale także warsztaty kulinarne i kurs szycia. W niektórych przypadkach można umówić się na bezpłatną lekcję pokazową. Zainteresowani? Koniecznie zajrzyjcie na www.piaskownica.eu.

ZOBACZ TAKŻE