Politechnika Łódzka z nowym oświetleniem. Rozwiązanie pozwoli znacznie zaoszczędzić energię

W kampusie A Politechniki Łódzkiej od początku września działa nowe oświetlenie, które pozwoli na bardzo duże ograniczenie zapotrzebowania na energię.

Politechnika Łódzka - fot. ŁÓDŹ.PL
W kampusie A Politechniki Łódzkiej od początku września działa nowe oświetlenie, które pozwoli na bardzo duże ograniczenie zapotrzebowania na energię , fot. ŁÓDŹ.PL
2 zdjęcia
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

141 energooszczędnych lamp

Inwestycję o wartości 1,85 mln zł zrealizowano przy wsparciu finansowym funduszy europejskich w kwocie ponad 1,22 mln zł. Na odcinku ul. Stefanowskiego, leżącym w obrębie kampusu uczelni, oraz na drogach między budynkami zainstalowano 141 energooszczędnych lamp oświetleniowych na już istniejących i nowych latarniach. Przestarzałe lampy sodowe i rtęciowe zastąpiono oprawami z LED-owymi źródłami światła. 

Duża oszczędność

– Szacujemy, że dzięki tej inwestycji zaoszczędzimy aż 80% energii zużywanej wcześniej do celów oświetleniowych – zaznacza rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik. 

Po modernizacji oświetlenia spodziewane zapotrzebowanie na energię zmniejszy się ponad 3,5-krotnie, także dzięki inteligentnemu sterowaniu nowymi lampami. 

ZOBACZ TAKŻE