Retkinię, jedno z największych łódzkich osiedli, przecina trasa WZ. Ma ona swój koniec na krańcówce przy ul. Popiełuszki. Trasa przeszła ogromną modernizację w latach 70., a w latach 90. powstał jej ostatni odcinek, od dworca Łódź Kaliska na zachód.
Na kolejny remont trasa WZ musiała czekać aż do 2013 r. – została wówczas gruntownie zmodernizowana. Dzięki temu mieszkańcy osiedla mogą korzystać z nowoczesnych tramwajów PESA. Wielkim plusem inwestycji były także nasadzenia, które ona objęła. Na samym tylko retkińskim odcinku posadzono aż 400 klonów i grusz oraz kilkaset drobnych krzewów.
Symbole Retkini – bociany i morela
Przyciągają wzrok, są bardzo charakterystyczne i pewnie dzisiejszym mieszkańcom Retkini trudno sobie wyobrazić osiedle bez tych dwóch rzeźb – „Bocianów” oraz tzw. Retkińskiej Moreli. Obie stanęły w latach 70. XX w. i na stałe wpisały się w krajobraz osiedla. Retkińska Morela powstała w 1975 r. i była pierwszym dziełem artystów: Ryszarda Popowa i Jana Hrycka. Przestrzenny pomnik w kształcie kuli stoi u zbiegu al. Waltera-Janke i ul. Maratońskiej. Rzeźba nawiązuje do dzieła (i nazwiska) Francoisa Morelleta pt. „Kula-raster” (kuli stworzonej z metalowych prętów). Popow fascynował się geometrycznymi kształtami.
Z kolei inspiracją dla Michała Gałkiewicza, twórcy retkińskich „Bocianów”, była sama natura. Artysta, będąc na wyjeździe w Mikoszewie obok Gdańska, podpatrzył młode bociany stojące w gnieździe. Ich smukłe nogi oraz całą postawę postanowił uwiecznić w swoim dziele. „Bociany” stojące u zbiegu al. Wyszyńskiego z al. Waltera-Janke szybko stały się symbolem Retkini i doskonałym punktem orientacyjnym.
Retkinia z nową biblioteką Ferment
Dwadzieścia trzy tysiące książek i audiobooków to księgozbiór biblioteki Ferment, która znajduje się na sąsiadującym z Retkinią Karolewie (ul. Wróblewskiego 67). Ferment, to nowo otwarta biblioteka (w lutym 2022 r.), która oferuje łodzianom czytelnię, kącik dla malucha, salę warsztatową oraz dwie sale dla dzieci i młodzieży z pufami do siedzenia. Ferment ma charakter biblioteki rodzinnej, w której organizowane są zajęcia i warsztaty dla dzieci oraz całych rodzin. To miejsce, gdzie poza książkami można poznać kogoś interesującego i dowiedzieć się czegoś ciekawego o świecie.
Kulturalny adres – Krzemieniecka 2a
Kolejny kulturalny adres, który warto zapamiętać, to ul. Krzemieniecka 2a. Mieści się tam Poleski Ośrodek Sztuki – organizator wielu cyklicznych imprez cieszących się dużym zainteresowaniem publiczności. To m.in. Międzynarodowe Biennale Spotkanie Teatralne „Terapia i Teatr”, spotkania literackie Marcina Filipowicza czy Plener Form z Wikliny i Land artu. Pod skrzydłami POS-u są także Zespół Tańca Ludowego Harnam i Teatr Szwalnia.
Atlas Arena znana na całą Polskę
Nie sposób nie wspomnieć też o pobliskiej Atlas Arenie, największym obiekcie estradowym w mieście, który dzięki kilkunastotysięcznej widowni jest miejscem największych w Łodzi imprez masowych – targów, przedstawień, meczów, rewii, a także koncertów polskich i światowych gwiazd. To tam grali m.in. Kiss, Enrique Iglesias, Kylie Minogue, Scorpions, Depeche Mode, Leonard Cohen, Rihanna, Elton John i Justin Bieber, a także Lady Pank, Kayah, O.S.T.R., Taco Hemingway, Quebonafide czy Agnieszka Chylińska. Pod względem koncertów druga połowa 2022 r. zapowiada się bardzo atrakcyjnie. W Atlas Arenie swoje występy zapowiedzieli: Deep Purple (12 października), The Cure (21 października), Zaz (22 października), Dawid Podsiadło (24 listopada) oraz Bonobo (25 listopada).