Leon Rappaport. Kim był ten łódzki przedsiębiorca i filantrop? [KARTKA Z KALENDARZA]

26 listopada 1909 r. zmarł w Łodzi Leon Rappaport – łódzki przedsiębiorca, kupiec, właściciel dużej łódzkiej firmy spedycyjnej działającej na przełomie XIX i XX w. Czym zasłynął? Co pozostało po nim w Łodzi?

Leon Rappaport
Dla Leona Rappaporta wzniesiono secesyjny budynek przy ul. Rewolucji 1905 r. 44

Urodził się w 1848 r. we wsi Granica w powiecie olkuskim. W Łodzi zamieszkał ok. 1875 r., gdzie założył przedsiębiorstwo transportowe, a od 1884 r. prowadził wielkie składy towarowe i biuro ekspedycyjne przy ul. Południowej 10 (dziś ul. Rewolucji 1905 r.). Warto o tym wspomnieć, bo często Łódź utożsamia się z ogromną produkcją włókienniczą, która wymagała sprawnej dystrybucji i logistyki. Wyroby z fabryk tekstylnych były sprzedawane w hurcie i w detalu oraz transportowane do wielu miejsc w Królestwie Polskim, jak również eksportowane do innych krajów. A w Łodzi mówiono, że handel to najlepszy interes…

Leon Rappaport znany był również ze swojej działalności dobroczynnej, a także ze swego oryginalnego budynku mieszkalno-biurowego, do którego w 1904 r. przeniósł kantor i magazyn. Specjalnie wybudowany dwupiętrowy obiekt w stylu secesyjnym przy ul. Rewolucji 1905 r. 44, którego projekt przypisuje się znanym architektom – Dawidowi Landemu i Gustawowi Landau-Gutentegerowi, zdobią dekoracje stiukowe z motywami roślinnymi oraz finezyjne boniowania. Wewnątrz czworokątnej wieży z klatką schodową zachowały się też bogate sztukaterie. W willi na parterze znajdował się kantor, a dwa piętra pełniły funkcje mieszkalne, natomiast składy znajdowały się na tyłach posesji. Leon Rappaport zmarł w Łodzi i został pochowany na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Brackiej.

ZOBACZ TAKŻE