Light Move Festival 2022. Wydarzenie zachwyciło po raz dwunasty. Tłumy na ulicach Łodzi! [PODSUMOWANIE]

Tłumy na Piotrkowskiej i w Nowym Centrum Łodzi, wypełnione spacerowiczami parki, tętniące energią i muzyką miejskie place – za sprawą dwunastej edycji Light Move Festival Łódź ponownie stała się Polską stolicą sztuki światła.

fot. ŁÓDŹ.PL
Przez cały weekend w festiwalu uczestniczyło według szacunków organizatorów blisko 870 tys. osób

Tegoroczna edycja zachwycała różnorodnością świetlnych form. Po raz pierwszy w programie znalazło się ponad 45 punktów, w tym aż szesnaście – więcej niż kiedykolwiek wcześniej – widowiskowych wielkoformatowych projekcji. Przez cały weekend w festiwalu uczestniczyło według szacunków organizatorów blisko 870 tys. osób. Wśród odwiedzających byli łodzianie oraz turyści z Polski i z zagranicy.

Różnorodność kluczem do sukcesu

Light Move Festival już od dwunastu lat ożywia i budzi do życia miejskie przestrzenie, zamieniając je w otwarte, zjawiskowe galerie sztuki światła. Także w tym roku monumentalne animacje, widowiskowe mappingi czy instalacje wyciągnęły na wieczorne spacery tłumy łodzian i turystów, którzy na ten największy w Polsce festiwal światła przyjeżdżają z całego kraju.

– Jednych urzekły malarsko piękne animacje kościoła przy Sienkiewicza czy cerkwi Aleksandra Newskiego. Innych zachwyciła magia rozświetlonego Parku Sienkiewicza, który wypełnił się intrygującymi instalacjami, przenoszącymi widzów do świata fantazji. Jeszcze innym najbardziej podobał się mocny i dynamiczny mapping poświęcony motoryzacji, ale też wiele osób doceniło wystawę Instytutu Sztuki Mediów ASP w Warszawie w Domu Buta – podkreśla Beata Konieczniak, dyrektor artystyczna LMF. – Cieszy nas, że uczestnicy festiwalu docenili tę różnorodność i każdy mógł znaleźć coś dla siebie, także pod względem muzycznym – podkreśla.

Koncerty

Faktycznie, program koncertów w świetlnej oprawie był równie zróżnicowany, co program LMF ART. Żywiołowy występ REBEL BABEL Łukasza L.U.C. Rostkowskiego z gościnnym udziałem Magdy Kumorek, Piotra Roguckiego, Ani Karwan i Kiwi wypełnił po brzegi plac Dąbrowskiego. Tłumnie bawili się też w EC1 miłośnicy elektronicznej muzyki i Sonic Trip. Inny klimat panował przy Piotrkowskiej, gdzie zagościli dj-e i instrumentaliści oraz duet STECHEK.

Odkrywanie nowych miejsc

Festiwalowy program zachęcał do odwiedzenia miejsc doskonale znanych – takich jak Piotrkowska czy EC1, ale dawał też okazję do odkrywania nowych przestrzeni. Dzięki hipnotyzującym feerią barw projekcjom autorstwa Fényszóró Visual wielu spacerujących po raz pierwszy usłyszało o ulicach Prządek i Szwaczek – niedawno powstałych w Nowym Centrum Łodzi.

Piękno architektury było też tematem dwudniowej ogólnopolskiej debaty „Architekci o Architekturze”, zorganizowanej w ramach tegorocznej edycji Light Move Festival przy współudziale miasta Łodzi i  Łódzkiej Izby Architektów. Wzięli w niej udział uznani architekci oraz eksperci odpowiedzialni za realizację strategii przestrzennych  miast. 

W programie LMF nie zabrakło działań edukacyjnych, skierowanych do odbiorców w różnym wieku, w tym cieszące się popularnością warsztaty fotografowania nocą.

ZOBACZ TAKŻE