Łódzkie Smyczki świętują 35-lecie! Tak orkiestra uczciła swoją okrągłą rocznicę [ZDJĘCIA]

Orkiestra Łódzkie Smyczki działa w Liceum Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi od 1988 roku. Powstała z inicjatywy Ryszarda Jana Osmolińskiego, skrzypka, dyrygenta, pedagoga i do dziś pracuje pod jego kierunkiem. Członkami zespołu są wybrani uczniowie, w tym laureaci konkursów muzycznych. Na specjalnym koncercie z okazji 35-lecia orkiestry w Filharmonii Łódzkiej usłyszeliśmy utwory m.in. utwory Georga Philippa Telemanna, Johanna Sebastiana Bacha, Henryka Wieniawskiego czy Wojciecha Kilara.

Łódzkie Smyczki świętują 35-lecie
Łódzkie Smyczki świętują 35-lecie! Tak orkiestra uczciła swoją okrągłą rocznicę
14 zdjęć
Łódzkie Smyczki świętują 35-lecie
Łódzkie Smyczki świętują 35-lecie
Łódzkie Smyczki świętują 35-lecie
Łódzkie Smyczki świętują 35-lecie
Łódzkie Smyczki świętują 35-lecie
ZOBACZ
ZDJĘCIA (14)

Prze lata zespół nieustająco pracuje pod dyrekcją Ryszarda Jana Osmolińskiego. Trzeba przyznać, że to jego osobowość trzyma orkiestrę w ryzach artystycznych przez tak długi czas.

Ryszard Osmoliński to skrzypek, pedagog, dyrygent, kompozytor i animator życia muzycznego, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczne Lato w Mieście-Ogrodzie Sokolniki", prowadzi także Akademicką Orkiestrę Politechniki Łódzkiej. Wykładowca kursów gry skrzypcowej w Polsce, USA we Włoszech i na Ukrainie oraz juror konkursów muzycznych, zasłużony dla kultury i edukacji muzycznej w Polsce. Został odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz medalem Komisji Edukacji Narodowej. Członek „Polskiego Duo Skrzypcowego" oraz kwartetu smyczkowego „The Wieniawski String Quartet".

Orkiestra Łódzkie Smyczki jest laureatem ogólnopolskich konkursów muzycznych we Wrocławiu, Łodzi, Radomiu i Bydgoszczy. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miasta Łodzi i wielu łódzkich instytucji wielokrotnie reprezentowała nasze miasto na międzynarodowych festiwalach muzycznych i koncertach w Austrii, Danii, Francji, Szwecji, USA, Meksyku, Czechach, Niemczech, Szwajcarii, Ukrainie, Włoszech i Watykanie.

Grupa współpracuje z wieloma instytucjami m.in.: z Filharmonią Łódzką, Akademią Muzyczną w Łodzi i Kurią Archidiecezji Łódzkiej uświetniając swoimi występami wydarzenia społeczno-kulturalne i koncerty charytatywne dla kościołów, szkół, szpitali, domów dziecka.

ZOBACZ TAKŻE