Metamorfozy Bibliotek Miejskich w Łodzi. Pięknieją na naszych oczach [ZDJĘCIA]

Ostatnie lata to czas intensywnych prac przy modernizacji łódzkich bibliotek. To miejsca komfortowe, pełne ciekawych książek i wydarzeń, a co najważniejsze – każdy może korzystać z nich bezpłatnie.

fot. ŁÓDŹ.PL
Czy to elegancki hotel? Nie, to nowoczesna biblioteka!

Biblioteka Miejska w Łodzi  to jedna z najprężniej działających łódzkich instytucji kultury. – Od 2018 roku zmieniamy wizerunek i postrzeganie bibliotek nie tylko jako wypożyczalni książek, ale także miejsc integrujących społeczność, organizujących jej życie kulturalne poprzez liczne wydarzenia, warsztaty i spotkania. Nieustannie się zmieniamy, otwieramy i modernizujemy kolejne filie. Od początku istnienia BMwŁ nowe życie zyskało wiele bibliotek, między innymi: WOLNOŚĆ, TATARAK, TUVIM, GDAŃSKA, ODYSEJA, KOSTKA, filia przy ul. Mackiewicza. Oprócz nowoczesnych, przyjaznych dla czytelnika wnętrz biblioteki zyskują indywidualny charakter. Jesteśmy otwarci na różnorodność i poruszamy ważne tematy społeczne, kulturowe, cywilizacyjne – mówi Joanna Strzelec z Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

Ekologia i podróże

Biblioteka TUVIM (ul. Tuwima 46) kieruje swoją uwagę na zagadnienia ekologii i ochrony środowiska oraz alternatywne źródła energii. Znajdziecie tu energorower – urządzenie, które pozwala na produkcję energii elektrycznej za pomocą siły mięśni. Każdy, kto odwiedzi bibliotekę, może w ten sposób naładować swój telefon czy laptop. Czytelnicy TUVIM-a mogą także zasiąść na wiszących huśtawkach, poczytać książkę i zrelaksować się przy dźwiękach przyrody. Wiosną i latem można spędzić czas na pięknym, zielonym patio.

Miłośnicy podróży mogą kierować swoje kroki do Biblioteki ODYSEJA (ul. Wschodnia 42). Czekają tu na nich podróże nie tylko literackie, ale także kulturowe czy kulinarne. Ideą tego miejsca jest kulturalna wymiana myśli, doświadczeń i smaków. Do ODYSEI można wpaść na spotkanie autorskie z podróżnikami, reportażystami, przenieść się w różne zakątki świata.

Nie tylko książki - filmy też

Biblioteki to także miejsca łączące różne dziedziny kultury i sztuki. Dla kinomanów nie lada gratkę szykuje Biblioteka GDAŃSKA (ul. Gdańska 8). W marcu rusza tu Klub Filmowy. W przestrzeni biblioteki na dużym ekranie będzie można obejrzeć wiele filmowych klasyków, a później podyskutować o nich w szerszym gronie.

Biblioteki WOLNOŚĆ (plac Wolności 4) przyjęła profil społeczno-polityczny. Dyskutujemy tutaj na tematy ekologii, polityki czy odpowiedzialności społecznej. WOLNOŚĆ patronuje rozmaitym działaniom społecznym i obywatelskimi, jej uwaga nakierowana jest na problemy współczesnego świata.

Ze względu na swoją centralną lokalizację oraz otwarty, wolnościowy i publiczny charakter stała się miejscem spotkań i dialogu również dla innych instytucji kultury, uczelni wyższych, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i fundacji, a także oddolnych inicjatyw społecznych.

Biblioteki na osiedlach

Łódź odmienia też biblioteki osiedlowe: TATARAK, KOSTKA, filia przy ul. Mackiewicza stawiają sobie za cel integrowanie i aktywizowanie lokalnej społeczności poprzez organizowanie licznych warsztatów, spotkań, klubów sąsiedzkich. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Są zajęcia skierowane specjalnie dla seniorów, rodzin. – Pamiętamy także o naszych najmłodszych czytelnikach. W każdej bibliotece znajdą dostosowaną dla siebie przestrzeń, kąciki zabaw dla dzieci, stanowiska komputerowe dla młodzieży, szereg dedykowanych dla nich atrakcji i wydarzeń oraz oczywiście dostosowaną do każdego wieku ofertę literacką. Chcemy w ten sposób przyciągnąć młodych ludzi do bibliotek i zaszczepić w nich miłość do książek – mówi Halina Bernat, dyrektorka Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

BMwŁ to instytucja, która stale się zmienia i rozwija. – Robimy to z myślą o naszych czytelnikach i ich potrzebach. Biblioteki zyskały nowe oblicze jako miejsca spędzania czasu wolnego, z różnorodną ofertą, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Jesteśmy najprężniej działająca tego typu instytucją w Polsce. Obecnie jesteśmy w przededniu otwarcia biblioteki FERMENT przy ul. Wróblewskiego 67 – zapowiada dyr. Bernat.

A niebawem kolejna duża niespodzianka dla łodzian!

ZOBACZ TAKŻE