„Z folkiem przez kontynenty" – co nas czeka?
Tegoroczna edycja „Z folkiem przez kontynenty" odbędzie się w dniach 15-20 września i stanie się artystyczną folkowo-etniczną podróżą po różnych zakątkach naszego globu. Koncerty, widowiska, spektakle teatralne, pokaz mody, wystawy fotograficzne, designu, rysunku i malarstwa oraz rękodzieła, warsztaty edukacyjne, zabawy uliczne, instalacja artystyczna oraz muzyczno-multimedialne formy eksperymentalne wypełnią program 12. edycji festiwalu. Na scenach, ulicach, placach, podwórkach i pasażach będą rozbrzmiewać tradycyjne europejskie, amerykańskie, azjatyckie i afrykańskie rytmy. Łódź będzie gościć na festiwalu osoby z niemal 30 krajów świata, z niektórymi łącząc się zdalnie.
W czwartek, 15 września
W koncercie, który rozpocznie się o godz. 18:00, wystąpią: zespół Te Amo Mexico z Meksyku, zespół wokalny „Ostriv Ditinstca" z Kijowa, Vivek Antonio z Indii, Duo Latino „Kurakas" z Ekwadoru i Peru, Akademicki Zespół Muzyki Narodów Słowiańskich „Bałałajki" Uniwersytetu Łódzkiego, Międzypokoleniowy Chór Czterech Kultur „Dialog" z Pałacu Młodzieży w Łodzi.
Podczas koncertu zostaną wręczone nagrody laureatom konkursu Złota Łódka 2022 – Wokal i Muzyka, którzy uświetnią swoimi prezentacjami muzyczne widowisko.
W piątek, 16 września
W Muzeum Fabryki, o godzinie 12:00, odbędzie się wernisaż wystaw i instalacji nawiązujących do polskiego rzemiosła ludowego i wielokulturowych tradycji – Portrety, maski, wiszące ogrody.
W sobotę, 17 września
Po raz drugi Ogród Botaniczny w Łodzi, jako partner imprezy, rozbrzmiewać będzie folkowymi rytmami z całego świata.
O godz. 14:00 rozpocznie się plenerowy koncert „Folk w Botaniku", podczas którego zobaczymy i usłyszymy uczestników i gości festiwalu: Bhongima Dance Theatre z Bangladeszu, Zespół Tańca „Bulgarica" z Bułgarii, Cultural Association „Aiolida" z Grecji, Te Amo Mexico z Meksyku, Baqoun Folklore Dance Group z Palestyny, zespoły z Ukrainy: Narodowy Zespół Tańca Współczesnego „Flamingo" z Kijowa, Narodowy Zespół artystyczny Teatr Mody „Debiut" z Krzywego Rogu oraz Zespół Wokalny „Ostriv Ditinstva" ze Lwowa. Wystąpią także polskie zespoły ludowe.
Koncertowi będą towarzyszyć inne wydarzenia festiwalowe m.in. o godz. 16:00, na plenerowej scenie w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi, zostaną wręczone nagrody laureatom konkursu Złota Łódka 2022 – Foto, Video, Design.
W niedzielę, 18 września
18 września festiwal zagości na Piotrkowskiej. O godz. 16:00 przestrzeń ulicy wypełnią folkowe i etniczne rytmy, a wszystko zawiruje w barwnym korowodzie roztańczonych postaci – uczestników i gości festiwalu, jak również aktorów teatru ulicznego.
O godz. 17:30 w Pasażu Róży przy ul. Piotrkowskiej 3 rozpocznie się spektakl „Baby, Dziołchy, Krasnolice" w wykonaniu Nieformalnej Grupy Opowiadaczy. Tuż po nim nastąpi gala wręczenia nagród Laureatom konkursu Złota Łódka 2022 – Teatr.
O godz. 18:30 rozpocznie się FOLK#FUTURE – spektakl teatrów tańca na plenerowej scenie w Pasażu Rubinsteina, podczas którego zaprezentują się Zespół Tańca Współczesnego „Flamingo" z Kijowa, Teatr Mody Debiut z Krzywego Rogu oraz Bhongima Dance Theatre z Bangladeszu.
Dzień zakończy spektakularne Folkowe Fire Show przygotowane przez TEATR D-H z Pałacu Młodzieży im. J. Tuwima w Łodzi, które będzie można obejrzeć na rynku Manufaktury przy ul. Karskiego 5 już od godz. 19:30.
Więcej informacji dotyczących wydarzenia znajduje się na stronie internetowej festiwalu.