Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego badają Ocean Spokojny. Celem jest ochrona bioróżnorodności

Badacze z wielu światowych instytucji, w tym z Uniwersytetu Łódzkiego, analizują dno północno-wschodniego Oceanu Spokojnego. Ich celem jest ochrona bioróżnorodności.

Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego badają Ocean Spokojny. Celem jest ochrona bioróżnorodności
Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego badają Ocean Spokojny. Celem jest ochrona bioróżnorodności – prof. Błażewicz / fot. mat. pras.

Realizowany projekt obejmuje teren Clarion-Clipperton Fracture Zone. Znajdują się tam rudy różnych pierwiastków, np. litu, miedzi oraz manganu. Naukowcy mają niewiele informacji na temat warunków środowiskowych występujących na tym obszarze, dlatego postanowili go zbadać.

Ochrona bioróżnorodności celem naukowców z UŁ

Analizy dotyczyły tego, jak eksploatacja może wpłynąć na środowisko. Profesor Magdalena Błażewicz z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ przyjrzała się w szczególności kleszczugowcom – skorupiakom o niewielkiej sposobności zmiany swojego położenia.   

Badacze sprawdzali pięć sektorów, a jednym z nich był rezerwuar bioróżnorodności – obszar chroniony, na którym nie będą prowadzone czynności eksploatacyjne. Istotne jest to, aby zwierzęta mogły się stamtąd przenieść na tereny działań górniczych. 

Naukowcy doszli do wniosku, że rezerwuar jest zdecydowanie inny od pozostałych czterech terenów, a jego różnorodność biologiczna nie zachwyca. Dlatego przed rozpoczęciem prac związanych z wydobyciem pierwiastków dobrze byłoby sensownie nakreślić obszary chronione i pozwolić naukowcom przeprowadzić jeszcze więcej analiz.

ZOBACZ TAKŻE