Nawet 2500 nowych drzew w Łodzi! Zaczynają się jesienne nasadzenia

Jak co roku o tej porze, w Łodzi rozpoczyna się akcja sadzenia drzew wzdłuż arterii. Każdego sezonu pojawia się od 1000 do 2500 okazów. Nie inaczej będzie tym razem!

fot. Radosław Jóźwiak
Nawet 2500 nowych drzew w Łodzi! Zaczynają się jesienne nasadzenia
7 zdjęć
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Radosław Jóźwiak
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Jesienią drzewa przechodzą w stan uśpienia – są po tzw. okresie wegetacyjnym, czyli po zrzuceniu liści, i nie rozwijają się już intensywnie. To najlepszy moment na przesadzanie, dlatego o tej porze roku od kilku lat realizowany jest w Łodzi program sadzenia drzew w arteriach. Duże drzewa pojawiają się w pasach drogowych tak, aby maksymalnie wykorzystać miejską przestrzeń na zieleń.

Jak było w ubiegłych latach?

W ubiegłych latach szpalery drzew zasadzono m.in. na al. Piłsudskiego, ul. Rokicińskiej, ul. Paderewskiego, ul. Brzezińskiej, ul. Przybyszewskiego i al. Jana Pawła II. W 2022 r. najwięcej roślin pojawi się na al. Włókniarzy, ale także na ulicach: Żeligowskiego, Struga, Kasprzaka, Srebrzyńskiej, Rokicińskiej, Józefiaka i 6 Sierpnia, a także na al. Piłsudskiego. Sadzone drzewa to gatunki rodzime, adaptujące się do zmian klimatu, m.in. dąb szypułkowy, grab pospolity, lipa drobnolistna, jarząb mączny czy klon jawor.

Sadzenie właśnie się rozpoczęło, ale efekty tegorocznych nasadzeń w pełnym kształcie zobaczymy dopiero wiosną, kiedy korony drzew się zazielenią!

Inne projekty zazieleniania Łodzi

Drzewa w arteriach to niejedyny projekt zazieleniania Łodzi. O drzewach pamięta się także przy okazji rewitalizacji centrum – w ostatnim czasie nowe nasadzenia pojawiły się m.in. w związku z remontem ul. Wschodniej czy ul. Rewolucji 1905 r. Ponadto co roku, w ramach zalesiania Łodzi, na obrzeżach miasta, na terenach, które do tej pory nie były wykorzystane przyrodniczo, sadzonych jest kilka hektarów tradycyjnych lasów.

ZOBACZ TAKŻE