Zielone podwórka w Łodzi. Dla estetyki i klimatu, bo tego chcą mieszkańcy [ZDJĘCIA]

Zazieleniły się podwórka trzech łódzkich kamienic - to efekt projektu „Eko podwórko – łodzianie dla klimatu” Fundacji Lux Pro Monumentis (twórców Light Move Festival), która pozyskała na ten cel grant 25 tys. euro z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego i tzw. funduszy norweskich.

Podwórko przy Legionów 40
Podwórka będą zielone nie tylko wiosną i latem, fot. ŁÓDŹ.PL
8 zdjęć
Podwórko przy Legionów 40
Podwórko przy Legionów 40
Podwórko przy Legionów 40
Podwórko przy Lipowej 64
Podwórko przy Legionów 40
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

O zazielenienie podwórek ubiegali się mieszkańcy ok. 20 posesji. Po wstępnej klasyfikacji do udziału w projekcie zaproszono lokatorów kamienic przy ul. Senatorskiej 10, ul. Lipowej 64 oraz ul. Legionów 40. Wykazali się oni największym zaangażowaniem, współuczestnicząc w projektowaniu zielonych podwórek, deklarując opiekę nad nimi oraz dalsze działania na rzecz swych małych społeczności.

Zielono nie tylko wiosną i latem

Właśnie zakończyły się prace na ostatnim z zazielenionych podwórek, przy ul. Legionów 40, gdzie posadzono łącznie ponad 200 roślin. Oprócz świerków, sosen, drzew liściastych i różnorodnych traw będą tam rosnąć hortensje, perovskie, laurowiśnie, paprocie, klony palmowe i azalie japońskie. Po rusztowaniach przy budynkach piąć się będą bluszcze.

– Tak dobieraliśmy rośliny, żeby o każdej porze roku któreś z nich prezentowały się okazale, nie tylko wiosną lub latem. Jest też sporo roślin zimozielonych – mówi Katarzyna Jędruszek z Fundacji Lux Pro Monumentis.

– Mieliśmy tu wcześniej tylko pustawe trawniki. Brakowało pomysłu i funduszy, żeby pokusić się o stworzenie czegoś ładnego. Sam zgłosiłem podwórko do projektu i cieszę się, widząc, jak ładnie się dzięki temu zmienia – dodaje Rafał Domagała, mieszkaniec posesji.

Fundacja Lux Pro Monumentis chciałaby kontynuować zazielenianie łódzkich podwórek, lecz zależy to przede wszystkim od możliwości pozyskania kolejnych środków na to zadanie.  Zamierza się o nie ubiegać.

ZOBACZ TAKŻE