Orientarium Zoo Łódź na pomoc zagrożonym gatunkom. Jak wygląda ochrona zwierząt?

Jednym z kluczowych zadań ogrodu zoologicznego jest ochrona zagrożonych gatunków. Na przestrzeni lat łódzkie zoo angażowało się w różne projekty, których celem było wspieranie zwierząt.

Jednym z kluczowych zadań ogrodu zoologicznego jest ochrona zagrożonych gatunków, fot. ŁÓDŹ.PL

Orientarium Zoo Łódź na pomoc zwierzętom

Niegdyś skupiano się na pomocy gniewoszom plamistym – rzadko spotykanym w Polsce wężom.

– Wyłapywaliśmy z natury ciężarne samice, które rodziły u nas młode – mówi Magdalena Janiszewska z Orientarium. – W pierwszym roku po przyjściu na świat gniewosze mają największą śmiertelność, dlatego przez pewien czas u nas przebywały, a potem wypuszczaliśmy je na wolność. 

Swego czasu urodzony w Łodzi lemur wari, Eco, został przetransportowany na Madagaskar. Pojechał tam, aby wspomóc tamtejszą populację. Podobnie było z rysiem Gabrysiem, który po odchowaniu przez rodziców udał się do województwa zachodniopomorskiego.

Zbiórka pieniędzy

W 2022 r. Orientarium Zoo Łódź pomogło organizacji Aquasis w sfinansowaniu budowy budek lęgowych dla rudosterek – brazylijskich papug. Poza tym wraz z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków zaangażowało się w pomoc rzadko występującym w Łódzkiem gągołom. W tym przypadku również zakupiono budki lęgowe i powieszono je nad rzeką Wartą.

We wrześniu 2022 r. ruszyła też zbiórka pieniędzy na ratowanie pand rudych i orangutanów. Zwiedzający Orientarium mogą dopłacić do biletu złotówkę, a pieniądze przekazywane są do fundacji, które chronią zwierzęta. Łódzkie zoo planuje poszerzyć ten program o kolejne zwierzęta.

ZOBACZ TAKŻE