Pierwsze panele słoneczne na dachu łódzkiej szkoły w ramach Planu dla Osiedli

IX Liceum Ogólnokształcące jest pierwszą samorządową szkołą w Łodzi z instalacją fotowoltaiczną. Panele są zamontowane, trwają ostatnie uzgodnienia formalne, które pozwolą na ich uruchomienie.

fot. ŁÓDŹ.PL
Pierwsze panele słoneczne na dachu łódzkiej szkoły
7 zdjęć
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Dzięki panelom słonecznym szkoła uniezależnia się od wzrostu cen energii i tradycyjnego systemu elektroenergetycznego, będzie produkować energię ekologiczną bez emisji CO2 i zanieczyszczeń. System jest bezobsługowy i nie wymaga remontów, a moc zainstalowanych paneli odpowiada planowanemu zużyciu energii elektrycznej przez liceum na co najmniej 10 - 15 lat.

– Dla mnie kluczowe w tej inwestycji były aspekty edukacyjne. Edukację proekologiczną uczniowie mają w programie kilku przedmiotów, ale dotychczas to była tylko teoria. Obecnie, będą mogli w praktyce przekonać się jak to działa. Dzięki zainstalowaniu urządzenia pozwalającego na transmisję danych pomiarowo-odczytowych uczniowie będą mogli sami sprawdzać on-line ile energii zostało wyprodukowane danego dnia, w miesiącu czy roku. To z kolei pozwoli im praktycznie wykorzystywać umiejętności cyfrowe, bardzo ważne we współczesnym świecie. – zaznacza Agnieszka Gębora, dyrektor IX LO.

W 2020 r. koszty energii w IX LO wyniosły 46 188,91 zł, a w 2021 r. (do końca listopada) – 39 795,57 zł.

Czy to tylko początek projektu?

– Decyzja o tym czy kolejne placówki edukacyjne będą miały montowane panele fotowoltaiczne zapadnie po uruchomieniu tej instalacji i sprawdzeniu jej w praktyce. – mówi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta Łodzi.

Inwestycja została zrealizowana w ramach Planu dla Osiedli, kosztowała 129 888 zł z czego 84 471 zł stanowiła dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

ZOBACZ TAKŻE