Politechnika Łódzka. Naukowcy pracują nad innowacyjnymi metodami leczenia stawów

Zwyrodnienie stawów to bolesna dolegliwość, z którą boryka się ponad 20% całej populacji. Zazwyczaj kończy się ona zabiegiem. Naukowcy z Politechniki Łódzkiej wspólnie z medykami, opracowują innowacyjną metodę jej leczenia.

Dr hab. inż. Kozanecki
Naukowcy pracują nad innowacyjnymi metodami leczenia stawów

Choroba zwyrodnieniowa, czyli częsta dolegliwość

Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedna z najczęstszych bolesnych dolegliwości, z którą prędzej czy później każdy spotyka się w swoim życiu. – Dziś potrafimy złagodzić skutki choroby zwyrodnieniowej stawów uzupełniając „smar” w naszych kolanach. Niestety przynosi to ulgę tylko okresowo i zazwyczaj kończy się zabiegiem chirurgicznym oraz implantacją stawu. My mamy inny pomysł – mówi dr hab. inż. Marcin Kozanecki z Katedry Fizyki Molekularnej na Wydziale Chemicznym PŁ, kierujący projektem realizowanym w ramach programu OPUS.

Przede wszystkim zapobiegać

Zespół naukowców i medyków podszedł do problemu kompleksowo. Chodzi nie tylko o to, aby leczyć, ale przede wszystkim zapobiegać. – Projekt obejmuje dwa główne cele: opracowanie modelu bezinwazyjnej diagnostyki stawu kolanowego i podanie we wczesnym stadium choroby zwyrodnieniowej preparatu zawierającego kopolimery typu „bottle-brush”.  Można powiedzieć, że przykryjemy chrząstkę cieniutką, śliską folią, która zmniejszy tarcie wewnątrz stawu i zabezpieczy chrząstkę przed degradacją – opowiada dr hab. inż. Kozanecki.

ZOBACZ TAKŻE