Prezenty dla dzieci na mikołajki. Jak wybrać odpowiedni? [PORADNIK]

Już za kilka dni Mikołajki, a i do świąt zostało coraz mniej czasu. Warto więc pomyśleć o prezentach dla młodszych i starszych. Podpowiadamy, czym warto się kierować przy zakupie, jeśli chcemy trafić w dziesiątkę.

prezent dzieci mikolajki
Jak wybrać odpowiedni prezent dla dzieci na mikołajki? fot. envato elements

List do Mikołaja

W Mikołaja niektórzy wierzą, a niektórzy nie. Tradycję pisania listów warto jednak podtrzymać choćby dlatego, że dzięki nim możemy dowiedzieć się, o czym marzy dziecko. Nie ograniczajmy dzieci przy pisaniu – im więcej rzeczy wymienią, tym łatwiej będzie nam dopasować prezent do naszych przekonań i finansowych możliwości. Dodatkowo będziemy mieć w zanadrzu kilka dodatkowych pomysłów, jeśli ktoś poprosi nas o podpowiedź. A co jeżeli dziecko nie potrafi jeszcze pisać? Poprośmy, żeby taki list narysowało lub nam podyktowało. Nastolatków natomiast możemy poprosić wprost o stworzenie listy wymarzonych podarunków.

Domowy detektyw

Zarówno dzieci, jak i dorośli często wspominają o swoich pragnieniach, jednak bywamy zbyt zajęci, żeby zwrócić na to uwagę. Dlatego z pewnym wyprzedzeniem dobrze włożyć nieco więcej uważności w kontakt z bliskimi. Dzięki temu dowiemy się, co chcieliby dostać lub czego im aktualnie brakuje. Jeśli sami z siebie nie poruszają tego tematu, możemy zainicjować rozmowę, np. podczas zabawy, w sklepie czy w czasie reklamy telewizyjnej, pytając dziecko, czy dana rzecz mu się podoba, czy chciałoby ją mieć, a jeśli nie, co sprawiłoby mu radość. Takie rozmowy nie tylko naprowadzą nas na właściwy trop, ale także pomogą lepiej poznać dziecko.

Przyjemne czy pożyteczne prezenty?

Najlepsze prezenty to te, które sprawiają radość. Ciepłe skarpety, nowa piżama czy domowe kapcie to niekoniecznie najbardziej trafiony pomysł. Typowo świąteczne ubrania też się raczej nie sprawdzą. W dodatku zazwyczaj już po kilku dniach, razem z końcem świąt, trafią w ciemny kąt.

Nadmiar przytłacza

Czasem mamy pokusę, by dosłownie obsypać innych prezentami. Pamiętajmy jednak, że dzieci nie są w stanie skupić uwagi na zbyt wielu rzeczach jednocześnie i… tak naprawdę wcale nie potrzebują mnóstwa zabawek. Lepiej wybrać ich mniej, ale zadbać o to, by były jak najbardziej dopasowane do ich potrzeb i możliwości.

Wiek dziecka ma znaczenie

Nie bez powodu zabawki przypisane są do różnych kategorii wiekowych. Zabawka dla małego dziecka, nie sprawi frajdy starszakowi. I odwrotnie – maluszek nie wykorzysta pełni potencjału prezentu, przewidzianego dla starszego dziecka, które jest już na innym etapie rozwoju.

Postaw na jakość prezentu

Wybierając prezent, zwróć uwagę na jakość wykonania. Jest to szczególnie istotne w przypadku najmniejszych dzieci. Produkty dla nich powinny zawierać odpowiednie certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo użytkowania przez malucha. Poza tym dobrze wykonane przedmioty będą cieszyły dłużej.

Nigdy wbrew zasadom

W każdej rodzinie panują jakieś zasady. Kupując prezenty, warto brać je pod uwagę. Jeśli rodzice nie dają dzieciom słodyczy, my też tego nie róbmy. Podobnie jest z niektórymi kategoriami zabawek. Dobrze więc dowiedzieć się, jakie wartości obowiązują wśród osób, które chcemy obdarować. Dzięki temu unikniemy niezręcznych sytuacji.

Złóż się!

Bywa tak, że największą przeszkodą w zakupie prezentu jest cena. Jest na to świetna rada! Spytaj najbliższych, czy nie mają ochoty złożyć się z Tobą na droższy upominek. Tak rozłożony koszt nie będzie dotkliwy, a pozwoli spełnić dziecięce marzenie.

Po prostu zapytaj

Jeśli nadal nie wiesz, co podarować bliskiemu dziecku, zapytaj jego rodziców. Możesz też przedstawić kilka własnych pomysłów, by dowiedzieć się, czy któryś z nich sprawi dziecku przyjemność. Może się zdarzyć, że żaden z nich nie przypadnie do gustu rodzicom, a Tobie nie będą odpowiadały ich podpowiedzi. Pomóc może wspólna burza mózgów. Przecież chcecie jak najlepiej dla obdarowanego, więc na pewno uda Wam się znaleźć jakieś rozwiązanie.

Na koniec – pamiętaj, że najdłużej cieszą rzeczy, na które trzeba trochę poczekać. Dlatego lepiej świętować mikołajki jakimś drobiazgiem włożonym pod poduszkę czy do skarpety, a wymarzony prezent podarować dopiero w święta. W końcu to nie przedmioty same w sobie, a atmosfera ciepła, miłości i oczekiwania dodają świętom magii.

ZOBACZ TAKŻE