Remonty kanałów w Łodzi. Na czym polega naprawa za pomocą rękawa?

Kanały w śródmieściu Łodzi mają blisko 100 lat. Część z nich wymaga pilnej naprawy. Nie można bowiem dopuścić do sytuacji, w której uszkodzone przewody kanalizacyjne blokują przepływ ścieków z budynków do oczyszczalni.

fot. ŁÓDŹ.PL
Kanały w śródmieściu Łodzi mają blisko 100 lat. Część z nich wymaga pilnej naprawy
7 zdjęć
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Prace w trudnych warunkach

Szczególnie narażone na pęknięcia są kamionkowe rury przebiegające pod ruchliwymi ulicami i torowiskami tramwajowymi. Tak właśnie jest na remontowanym odcinku kanału pod ulicą Kilińskiego między Senatorską a Przybyszewskiego. Przebiega on tam na głębokości blisko 4 metrów, ma przekrój 45 cm. Przepływ ścieków pod ulicą Kilińskiego utrudniają dodatkowo liczne wapienne nacieki. Tworzą się one w kanałach przebiegających przez podmokłe obszary miasta, np. doliny dawnych rzek.

Dwa sposoby remontów

Kanały można remontować na dwa sposoby. Jeden sposób polega na odkopaniu i wymianie uszkodzonej rury, drugi – na wprowadzeniu do niej elastycznego rękawa z włókna szklanego. Druga metoda jest szybsza - nie wymaga bowiem rozkopywania ulic, używania ciężkiego sprzętu, blokowania ruchu ulicznego i odcinania mieszkańcom odpływu ścieków z mieszkań do kanalizacji. Renowację prawie 150-metrowego odcinka kanału wykonuje zaledwie kilku pracowników w ciągu jednego dnia roboczego. Naprawa odbywa się w kilku etapach. Do wyczyszczonego kanału pracownicy wprowadzają elastyczny rękaw. Następnie nadmuchuje się go - jak balon - sprężonym powietrzem. Potem przez rękaw przeciąga się lampy ultrafioletowe, które utwardzają ściany rękawa światłem UV. Na koniec pod ziemię trafia zdalnie sterowany robot, który wywierca w rękawie otwory w miejscach, w których są przyłącza kanalizacyjne do budynków. Trwałość rękawów szacowana jest na około 50 lat.

Konieczna dodatnia temperatura

W tym roku pracownicy Sieci Kanalizacyjnej ZWIK układali rękawy w kanałach pod ulicami: Pstrągową, Tczewską, Milionową, Rawską i Kilińskiego. Tegoroczny sezon zakończy naprawa kanału na ulicy Dostawczej.

Remonty sieci przy życiu elastycznych rękawów mogą być wykonywane tylko przy dodatnich temperaturach. Zimą, podczas mrozów pracownicy Sieci Kanalizacyjnej ZWIK naprawiają duże kolektory zbudowane z cegieł.

W Łodzi jest około 2000 km sieci kanalizacyjnej.

ZOBACZ TAKŻE