Rewitalizacja obejmuje kolejne famuły na Księżym Młynie. Które budynki będą następne?

Kolejne zabytkowe famuły doczekają się modernizacji. Powstaną w nich komfortowe mieszkania oraz lokale dla przedsiębiorców. Jakie jeszcze prace będą prowadzone na osiedlu?

fot. Paweł Łacheta
Famuły na Księżym Młynie pięknieją. Które budynki będą następne?
5 zdjęć
fot. Paweł Łacheta
fot. Paweł Łacheta
fot. Paweł Łacheta
fot. Paweł Łacheta
fot. Paweł Łacheta
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Do 2023 r. gruntownie wyremontowanych i kompleksowo przebudowanych zostanie łącznie 47 budynków mieszkalnych i gospodarczych. Dzięki modernizacji poprawia się standard i jakość życia w kamienicach, ale zmieniają się również w podwórka. Przy zabytkowych famułach powstają zielone i przyjazne miejsca do sąsiedzkich spotkań. Zaawansowanie prac modernizacyjnych na Księżym Młynie to już blisko 80%.

Rewitalizacja Księżego Młyna to jeden z ważniejszych projektów inwestycyjnych w Łodzi. W pierwszej połowie roku oddaliśmy do zamieszkania cztery famuły po stronie z nieparzystymi numerami domów w alejce Księży Młyn. Remont przechodzą też dawne komórki, które były gospodarczym zapleczem robotniczych domów. Powstają w nich lokale dla przedsiębiorców i pracownie dla artystów. Przed nami dwie kolejne ważne inwestycje. Przygotowujemy się do wejścia ekip budowlanych do famuł przy Przędzalnianej 55 i Księży Młyn 7 – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi

Kolej na Księży Młyn 7 i Przędzalnianą 55

Modernizacja budynków przy ulicy Przędzalnianej 55 i Księży Młyn 7 będzie kompleksowa. Ich konstrukcje zostaną wzmocnione, a instalacje będą wymienione. Dawny blask odzyskają wnętrza i zabytkowe elewacje.

Generalny remont budynków jest możliwy, dzięki temu, że famuły przejdą na własność miasta. Obecnie zamykamy procedury regulujące formę własności. Przy Przędzalnianej przygotujemy dla mieszkańców 14 lokali mieszkalnych i dwa lokale użytkowe, natomiast Księży Młyn 7 to 8 komfortowych mieszkań – zapewnia Agnieszka Kowalewska, Zarząd Inwestycji Miejskich

To nie koniec rewitalizacji

Na liście budynków, które zostaną zmodernizowane do końca 2023 r. są również Przędzalniana 65,  Księży Młyn 11, Przędzalniana 53, Fabryczna 19 i 19a. Wartość inwestycji to ponad 22 mln złotych.

Księży Młyn zachwyca łodzian i turystów

Zespół fabryczno-mieszkalny nad rzeką Jasień został zbudowany w XIX w. przez Karola Scheiblera, najbogatszego łódzkiego przemysłowca. Stanowił samowystarczalne miasto w mieście wzorowane na angielskich osadach przemysłowych. Były tu budynki fabryczne m.in. ogromna, przypominająca zamek przędzalnia, magazyny, famuły (domy robotnicze), szkoła, remiza straży ogniowej, dwa szpitale, gazownia, klub fabryczny, konsumy (sklepy), rezydencje właścicieli, a także bocznica kolejowa. Wszystko to planowo rozmieszczone wzdłuż prostych brukowanych uliczek i spójne architektonicznie.

Upadek przemysłu włókienniczego wymusił zmianę funkcji osiedla. Dziś Księży Młyn jest magnesem przyciągającym turystów, artystów i fotografów. W niebanalnych przestrzeniach pofabrycznych organizowane są ciekawe wydarzenia kulturalne, festiwale, pokazy mody, a dawne wille i pałace są dziś siedzibą muzeów. W weekendy odbywają się tu koncerty, targi staroci i rękodzieła. Zabytkowym osiedlem zachwycają się łodzianie, artyści czy licznie odwiedzający to miejsce turyści.

ZOBACZ TAKŻE