Rewitalizacja przy Zachodniej 76. Tutaj powstaje biblioteka Secesja! [ZDJĘCIA]

Kamienica w ruinie zmienia się w jedną z ładniejszych bibliotek w mieście. Sprawdzamy, jak przebiegają prace przy ul. Zachodniej 76.

Remont kamienicy przy Zachodniej 76
Rewitalizacja przy Zachodniej 76. Tutaj powstaje najbardziej łódzka biblioteka w mieście!
8 zdjęć
Remont kamienicy przy Zachodniej 76
Remont kamienicy przy Zachodniej 76
Remont kamienicy przy Zachodniej 76
Remont kamienicy przy Zachodniej 76
Remont kamienicy przy Zachodniej 76
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Zaawansowanie prac zbliża się do 70%. Wykonawca oczyścił i zabezpieczył elementy drewniane, wymienił instalację zewnętrzną wodociągową oraz c.o. wraz z montażem grzejników w piwnicy. Ponadto wzmocniono stropy drewniane, ułożono wełnę i wykonano deskowanie stropu nad parterem i piętrem. Na ukończeniu są prace przy instalacji elektrycznej, teletechnicznej i odgromowej. Wykonawca zakończył większość prac na dachu, czyli przemurowanie kominów, wzmocnienie więźby, wymianę deskowania oraz krycie papą podkładową. Zaawansowane są prace na poziomie piwnicy, gdzie ułożono płytki podłogowe, pomalowano ściany i sufity. 

W najbliższych tygodniach planowane są prace przy malowaniu ścian na poddaszu, renowacja płytek zabytkowych oraz oczyszczenie boazerii, stopni klatki schodowej i balustrady.

Bardzo łódzka biblioteka 

Secesyjna kamienica przy ul. Zachodniej 76 powstała w latach 1903–1905 i od początku służyła za budynek mieszkalny.  Po remoncie zmieni się w miejsce dostępne dla wszystkich mieszkańców. Podobnie jak inne nowo otwierane biblioteki, ta również będzie tematyczna.  Księgozbiór będzie profilowany pod kątem publikacji dotyczących architektury i historii miasta oraz światowych trendów w planowaniu przestrzeni miejskiej. 

ZOBACZ TAKŻE: Biblioteka Secesja ma nowe logo! Zobacz, który projekt wybrali łodzianie!

Perła secesji w Łodzi

Zachodnia 76 uchodzi za perłę secesji. Elewację i wnętrza wybudowanej w pierwszych latach XX w. kamienicy zdobią przepiękne motywy roślinne, wśród których zobaczymy m.in. laskę Hermesa. Tynk na elewacji zmienia swój kolor od jasnego po ciemniejszy, a strukturę od gładkiego po żłobkowany. Klatkę schodową i wnętrza zdobią liczne sztukaterie secesyjne.

Finał przebudowy jeszcze w 2023 r., wartość inwestycji to ponad 7 mln zł.


Projekt pn. „Wspólnie tworzymy miasto – Wzmocnienie działań kulturalnych poprzez stworzenie miejsca spotkań społeczności lokalnej w filii Biblioteki Miejskiej w Łodzi przy ul. Zachodniej 76" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.01.01-10-0002/20-00 zawartej w dniu 22 grudnia 2020 roku. Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE