Sportowy rok w Łodzi. Jakie emocje czekają nas w 2024 r.? [PRZEGLĄD]

Już za kilka miesięcy oczy sportowego świata będą skierowane na stolicę Francji, w której od 26 lipca do 11 sierpnia w 38 dyscyplinach toczyć się będzie rywalizacja o medale XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich. Niektórzy uczestnicy tej imprezy po drodze do Paryża odwiedzą Łódź.

sportowiec podczas zawodów lekkoatletycznych
Sportowy rok w Łodzi, fot. lodz.pl
4 zdjęcia
sportowiec podczas zawodów lekkoatletycznych
sportowiec podczas zawodów lekkoatletycznych
sportowiec podczas zawodów lekkoatletycznych
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

W sobotę 27 stycznia odbędzie się kolejna edycja międzynarodowego mityngu lekkoatletycznego Orlen Cup Łódź, podczas którego tradycyjnie będzie można emocjonować się biegami na 60 m kobiet i mężczyzn (płaskie i przez płotki), męskimi skokami o tyczce i wzwyż, a także konkursem pchnięcia kulą. – Jak co roku chcemy zgromadzić najciekawszy zestaw lekkoatletów, by dobrze wprowadzić kibiców w sezon, który przecież jest wyjątkowy, bo zakończy się najważniejszą imprezą, czyli igrzyskami olimpijskimi – powiedział wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Sebastian Chmara. 

Na ostateczną listę startową trzeba jeszcze trochę poczekać, jednak kibice mogą liczyć m.in. na występy najlepszej polskiej sprinterki Ewy Swobody oraz tyczkarza Piotra Liska. Oboje znaleźli się na plakatach reklamujących Orlen Cup 2024.

Mistrzostwa w Sport Arenie

Niespełna trzy tygodnie później w sąsiedniej Sport Arenie im. Józefa „Ziuny” Żylińskiego rozpoczną się Drużynowe Mistrzostwa Europy Mężczyzn i Kobiet w Badmintonie. W obu kategoriach do walki o medale stanie po osiem zespołów. Udział w mistrzostwach miały zapewnione reprezentacje Polski (gospodarz) i Danii (obrońca tytułów w obu kategoriach), a pozostali uczestnicy musieli się przebijać przez kwalifikacje. W rozgrywkach mężczyzn przebrnęli je gracze z Turcji, Niemiec, Francji, Szkocji i Hiszpanii. Wśród kobiet stawkę finalistek uzupełniły reprezentantki Anglii, Holandii, Niemiec, Ukrainy, Czech i Francji. Do tej pory po dwa razy turniej odbył się w Rosji i Holandii. Polska jako gospodarz finałów zadebiutowała w roku 2010. Rywalizacja toczyła się wówczas w warszawskiej Arenie Ursynów, a gospodarze zakończyli ją na drugim miejscu, ulegając tylko Duńczykom. Ta nacja ma już na koncie 15 medali w obu kategoriach, w tym 14 złotych i jeden srebrny. Wśród mężczyzn reprezentacja Danii dominuje od początku rozgrywania turnieju, a u kobiet wygrywała sześciokrotnie. Po jednym tytule wywalczyły natomiast Holenderki (2006) i Niemki (2012). Oprócz Polski, Rosji i Holandii mistrzostwa gościły też w Grecji, Szwajcarii i Francji. Mecze w ramach łódzkiego turnieju będą rozgrywane od 14 do 18 lutego.

Wysoka ranga DOZ Maratonu

Kwiecień to z kolei miesiąc, w którym odbędzie się wyjątkowa odsłona DOZ Maratonu Łódź. Po raz pierwszy w historii w ramach tej imprezy toczyć się będzie walka o medale Mistrzostw Polski w Maratonie Kobiet i Mężczyzn. Zwycięzców poznamy na mecie w Atlas Arenie. Dla uczestników pewną niedogodnością może być jedynie termin zawodów. Zgodnie z planem rywalizacja na trasie tegorocznego DOZ Maratonu Łódź powinna się toczyć 7 kwietnia, jednak data może jeszcze ulec zmianie. Jeśli na ten dzień zostanie wyznaczony termin wyborów samorządowych, to maratończycy na ulicach Łodzi pojawią się 28 kwietnia.

Liga Narodów w Łodzi

Od 27 czerwca do 30 czerwca w Atlas Arenie wystąpią natomiast uczestnicy finałowego turnieju tegorocznej edycji Siatkarskiej Ligi Narodów. Weźmie w nim udział osiem męskich reprezentacji walczących o zwycięstwo w tej imprezie. Broniący tytułu Polacy jako jedyni mają zapewniony udział w turnieju.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że wymienione wyżej imprezy odbędą się na terenie, który ponad 100 lat temu miejscy radni przeznaczyli na Park Sportowy ŁKS. Z inicjatywy Aleksego Rżewskiego – pierwszego prezydenta Łodzi w niepodległej Polsce – w lutym 1922 roku wydzierżawiono Łódzkiemu Klubowi Sportowemu ponad 5,5 ha Polesia Konstantynowskiego. Wiosną kolejnego roku na nowym stadionie piłkarze ŁKS-u przegrali 1:3 z węgierskim Viro Budapeszt, ale oficjalne otwarcie obiektu nastąpiło 24 czerwca 1924 roku. Uroczystość uświetnił międzynarodowy mecz piłkarski, w którym Polska pokonała Turcję 2:0. Sto lat po tym wydarzeniu wizja ówczesnych rajców Łodzi wciąż jest żywa, a sąsiadujący z Dworcem Kaliskim Park Sportowy w połączeniu z pobliskimi Aquaparkiem Fala, Orientarium Zoo Łódź i ogrodem botanicznym tworzy unikalny na krajową skalę kompleks sportowo-rekreacyjny. 

Najnowszą historię tego wyjątkowego miejsca na mapie Łodzi rozpoczęło otwarcie Atlas Areny. Pierwszy obiekt kompleksu zainaugurował swoją działalność 27 czerwca 2009 roku meczem siatkarzy: Polska – Brazylia, a zatem finałowy turniej Siatkarskiej Ligi Narodów będzie symbolicznym powrotem do korzeni i jednym z elementów obchodów jubileuszu 15-lecia Atlas Areny.

ZOBACZ TAKŻE