Spotkanie z Janem Jakubem Kolskim. Zobacz kultowy film „Historia kina w Popielawach”

Muzeum Kinematografii w Łodzi zaprasza na pokaz filmu „Historia kina w Popielawach” i spotkanie z reżyserem Janem Jakubem Kolskim, który uznawany jest za czołowego przedstawiciela realizmu magicznego w polskim kinie.

Jan Jakub Kolski
Jan Jakub Kolski, fot. Muzeum Kinematografii w Łodzi
3 zdjęcia
Jan Jakub Kolski
"Historia kina w Popielawach"
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 20 lipca, o godz. 17:00 w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego: Człowiek w Zagrożeniu. Spotkanie, przed pokazem filmu, poprowadzi Anna Michalska. Bilet w cenie 25 zł jest do kupienia w kasie muzeum i online.

Historia kina w Popielawach (1998), 99′, reż. Jan Jakub Kolski

Narratorem tytułowej „historii” jest dziesięcioletni Staszek Szewczyk, wychowany w mieście, lecz uczący się w wiejskiej szkole w Popielawach, skąd pochodzą jego dziadkowie. W pamiętniku, który pisze, bardzo wiele miejsca zajmuje zasłyszana historia znanego w okolicy kowalskiego rodu Andryszków. Zaczyna się ona od Józefa Andryszka, zwanego Pierwszym, który w XIX wieku zbudował kinomaszynę, jeszcze zanim uczynili to na Zachodzie bracia Lumiere. Poprzez następne pokolenia saga rodzinna dochodzi do lat sześćdziesiątych XX wieku, czyli losów Józefa Andryszka Szóstego, zwanego Szustkiem, który marzy o odtworzeniu wynalazku swego przodka. Stanowczo sprzeciwia się temu jego ojciec, uważając, że kinomaszyna była przez lata przekleństwem rodu. W ten sposób pod ręką Kolskiego fascynująca historia rodzinna splata się nierozerwalnie z rozważaniami o fenomenie kina.

Jan Jakub Kolski 

Reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta, operator, pedagog, literat. Urodził się 29 stycznia 1956 roku we Wrocławiu. Absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1985). W latach 1977-1981 pracował w Ośrodku Telewizji Polskiej Wrocław jako operator. Pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach filmowych, której członkowie byli pionierami polskiej kinematografii. Jego babka była właścicielką jednego z pierwszych łódzkich kin – Théâtre Optique Parisien (1907-1922), a dziadek pracował w biurze wynajmu filmów z wytwórni Fox, MGM i Universal i polskiej wytwórni Muza-film. Z kolei ojciec – Roman Kolski – był znanym montażystą. Siostra reżysera – Ewa Pakulska także zajmowała się montażem.

Jego filmy, utrzymane w estetyce realizmu magicznego, są bardzo popularne. Wśród najbardziej znanych znajdują się filmy o jego rodzinnej wsi Popielawy, niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego: "Jańcio Wodnik", "Pogrzeb kartofla", "Cudowne miejsce", "Jasminum". Jest autorem teledysków do albumu "ojDADAna" Grzegorza Ciechowskiego. Jego ostatnie filmy to m.in.: "Republika dzieci" (2021), "Ułaskawienie" (2018) czy "Las, 4 rano". (2016). Film "Historia kina w Popielawach" został uhonorowany wieloma nagrodami i wyróżnieniami m.in.: Złotymi Lwami na FPFF, czterema Orłami oraz Złotą Kaczką przyznawaną przez magazyn "Film".

ZOBACZ TAKŻE