Zwiedzaj Łódź filmowym szlakiem! Spacery "Łódź Oscarowa" i "Śladem Oscarowych Twórców"

Filmowe szlaki po Łodzi to propozycja dla łodzian i turystów, miłośników kina, a także wszystkich tych, którzy chcieliby poznać mniej znaną historię miasta i odwiedzić miejsca, w których powstały kultowe sceny znane z filmów. 

Oscar Artura Rubinsteina w Muzeum Miasta Łodzi
Zwiedzaj Łódź filmowym szlakiem!
4 zdjęcia
Oscar Artura Rubinsteina w Muzeum Miasta Łodzi
Łódź Filmowa - szlak "Śladem Oscarowych Twórcy"
Łódź Filmowa - szlak "Łódź Oscarowa"
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Spacer "Łódź Oscarowa"

Ścieżka „Łódź Oscarowa" została otwarta w 2022 roku i prowadzi przez miejsca realizacji filmów uhonorowanych nagrodą Amerykańskiej Akademii Filmowej lub do niej nominowanych. Na spacer składa się dziesięć wyjątkowych obiektów. Od kamienicy, w której mieszkała filmowa ciotka Idy - Wanda Gruz, aż do parku Staromiejskiego, pod którym, w kanałach rzecznych, rozgrywały się sceny filmu „W ciemności” Agnieszki Holland. Po drodze warto odwiedzić Muzeum Miasta Łodzi i zobaczyć oryginalną statuetkę Oscara, przyznaną twórcom filmu dokumentalnego „Artur Rubinstein - l'amour de la vie”.

Terminy spacerów:

  • 09.07 niedziela - 11:00 
  • 13.08 niedziela - 11:00
  • 10.09 niedziela - 11:00

Spacer „Śladem Oscarowych Twórców”

Drugim spacerem  jest ścieżka „Śladem Oscarowych Twórców”, której inauguracja odbędzie się 25 czerwca 2023 r. Tym razem spacer podążać będzie tropem uznanych filmowców, nominowanych i laureatów Oscara. Pierwszym punktem będzie Szkoła Filmowa w Łodzi przy ul. Targowej, czyli miejsce, które przez dziesiątki lat swojej działalności wykształciło pokolenia wybitnych osobowości w dziedzinie kinematografii. Ścieżka kończyć się będzie w dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych przy ul. Łąkowej, która przez blisko pół wieku była największym ośrodkiem filmowym w kraju. Twórcy, których dorobek można spotkać na oscarowym szlaku to między innymi: Andrzej Wajda, Paweł Pawlikowski, Krzysztof Kieślowski czy Allan Starski. 

Terminy spacerów:

  • 25.06 niedziela - 11:00 (SPACER INAUGURACYJNY - dodatkowe atrakcje)
  • 23.07 niedziela - 11:00
  • 27.08 niedziela - 11:00
  • 24.09 niedziela - 11:00

Od czerwca do końca września, w co drugą niedzielę, organizowane będą spacery z przewodnikami, którzy poprowadzą uczestników przez wybraną trasę: od miejsca zbiórki przy kasach EC1, do ostatniego punktu spaceru. Bilety można kupić online na stronie ec1lodz.pl oraz w kasach EC1. 

Audioprzewodnik po filmowych łódzkich szlakach

Prawdziwą gratkę dla miłośników filmu i historii kina stanowi również audio przewodnik autorstwa Michała Oleszczyka, będący dźwiękowym uzupełnieniem obu ścieżek szlaku. Autor, znany z projektu Spoiler Master, zabiera słuchaczy w podróż śladami uznanych filmowców oraz najsłynniejszych łódzkich lokacji, i przenosi w wyjątkowy świat kina, do którego na co dzień nie mamy dostępu. 

ZOBACZ TAKŻE