Stop nielegalnemu parkowaniu i dewastowaniu miasta. O Łódź trzeba dbać! [ZDJĘCIA]

Rozjechane trawniki, uszkodzone chodniki, połamane barierki. W Łodzi odnotowuje się coraz więcej przypadków niszczenia odnowionych ulic przez nielegalnie zaparkowane pojazdy. Dużym problemem są również dewastacje elewacji wyremontowanych kamienic. Miasto mówi temu “STOP!”

fot. ŁÓDŹ.PL
W Łodzi odnotowuje się coraz więcej przypadków niszczenia odnowionych ulic przez nielegalnie zaparkowane pojazdy

Dzikie parkingi

Uszkodzone chodniki i rozjechane trawniki to obraz spotykany często nie tylko w centrum Łodzi. Samochody tarasujące chodniki utrudniają, a czasami nawet uniemożliwiają poruszanie się pieszym, zwłaszcza rodzicom z dziećmi w wózkach czy osobom z niepełnosprawnościami. Problemem są także dzikie parkingi - najczęściej to osiedlowe skwery i trawniki, które powinny być zielone, ale w konfrontacji z nielegalnie parkującymi na nich samochodami zmieniają się w smutne klepiska. Rozjeżdżane są nie tylko trawniki - często zdarza się, że auta, w poszukiwaniu cienia, zostawiane są tuż pod koronami drzew. To ogranicza dostęp wody do korzeni, uszkadza je, a w konsekwencji powoduje umieranie roślin.

Zniszczone kamienice

Nie mniejszym problemem jest mazanie po elewacjach dopiero co wyremontowanych kamienic, dewastowanie placów zabaw i skwerów, niszczenie nowych ławek i ogrodzeń. Kilka dni temu wandale zniszczyli świeżo odnowioną fasadę budynku przy ul. Pomorskiej 11. Nowym pasażem Hilarego Majewskiego łodzianie także nie mogli cieszyć się długo - już w chwilę po otwarciu znajdujące się na nim plac zabaw i fontanna zostały zdewastowane. Dramatycznym przykładem są też wyremontowane ul. Gdańska i Traugutta - nielegalnie zaparkowane tam auta niszczą zieleńce i ozdobne płotki.

– To oznacza skomplikowany proces ze zgłoszeniem zdarzenia do służb i poszukiwaniem sprawcy. Dodatkowo po raz kolejny musimy wydatkować środki finansowe, aby usunąć zniszczenia – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Widzisz? Reaguj!

Władze miasta i Straż Miejska w Łodzi apelują do łodzian o wzięcie odpowiedzialności za wspólną przestrzeń. 

– Nie bójcie się Państwo reagować, gdy jesteście świadkami takich zdarzeń, a przede wszystkim powiadamiajcie odpowiednie służby. Im wcześniej dostaniemy sygnał, tym szybciej będziemy działać – mówi Marek Marusik, z-ca naczelnika Wydziału Dowodzenia Straży Miejskiej w Łodzi.

Straż miejska podejmuje codziennie około 40 interwencji dotyczących nielegalnego parkowania, rocznie jest ich kilka tysięcy. Bardzo ważną rolę w znalezieniu i ukaraniu sprawców pełnią sygnały od łodzian, dużą pomocą jest także miejski monitoring. Miasto podpisało umowę, zgodnie z którą - do końca 2023 roku - uruchomionych zostanie 421 nowych kamer w 108 punktach. System obejmie osiem obszarów w centrum, które są w trakcie rewitalizacji. Nowe punkty pojawią się między innymi na al. Piłsudskiego, w parku Staromiejskim, na ul. Targowej i Zachodniej. Kamery zainstalowane będą również na Legionów, Mielczarskiego i Ogrodowej, na odcinku od Zachodniej do Cmentarnej.

ZOBACZ TAKŻE