Startuje kolejny etap prac nad woonerfem Strzelców Kaniowskich. Raport z budowy

Strzelców Kaniowskich niebawem dołączy do listy zrewitalizowanych ulic na Zielonym Polesiu. Sprawdzamy, jak powstaje najdłuższy woonerf w Łodzi.

fot. Stefan Brajter
Sprawdzamy, jak powstaje najdłuższy woonerf w Łodzi
6 zdjęć
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

– Strzelców Kaniowskich niebawem dołączy do listy wyremontowanych ulic na Zielonym Polesiu. Drzewa, krzewy, nowe oświetlenie i ławki to wszystko będzie można odnaleźć przy ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, która zamienia się w najdłuższy w mieście woonerf. Jako pierwszy przebudowaliśmy odcinek od ulicy Więckowskiego do ulicy 1 Maja. W kwietniu oddaliśmy do użytkowania kolejny fragment do ulicy Zielonej. A w maju wystartowała przebudowa następnego odcinka, tym razem do 6 Sierpnia. – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi.

Nawierzchnia i chodniki zostaną wykonane z kostki, pojawi się również nowe oświetlenie i bezpieczne zjazdy do posesji.

– Obecnie prowadzimy intensywne prace elektroenergetyczne, robotników zobaczymy również przy robotach brukarskich. W październiku planujemy rozpocząć zagospodarowanie terenu, w tym nasadzenia zieleni – dodaje Kamil Rosiak, kierownik budowy.

Zielone Polesie pełne drzew i krzewów

Od kilku lat trwa intensywne zazielenianie Starego Polesia. Dzięki prowadzonym inwestycjom ulice będą pełne drzew i kwiatów. Sadzone są tutaj głównie kasztanowce, miłorzęby, wiśnie japońskie i klony drobnolistne. Na samym tylko łódzkim „kolanku”, czyli ciągu ul. Lipowej skręcającej w ul. Próchnika, zasadzono 30 drzew. I właśnie na tym odcinku stoi największe z nich, które miasto posadziło po 1989 roku. To niemal 10-metrowa lipa, której pień ma w obwodzie aż jeden metr. Podobnie będzie i przy przebudowywanym odcinku ul. Strzelców Kaniowskich. Przybędzie na nim siedem kasztanowców i jedna robinia. Dodatkowo wykonawca nasadzi kilka tysięcy krzewów. Nie zabraknie tu stylowych elementów małej architektury.

Inwestycję realizuje łódzka firma MMK-INŻ, która wykona prace za blisko 3,5 mln złotych.

Łódź kocha woonerfy

W Łodzi do tej pory wybudowano 23 woonerfy.  Pierwszy powstał w 2014 roku na ulicy 6 Sierpnia z inicjatywy mieszkańców, którzy zgłosili taki projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego. To była jedna z pierwszych tego typu realizacji w Polsce. W centrum w woonerfy przemieniono ulice m.in. 1 Maja, Pogonowskiego, Stefanowskiego czy Lipową.  Podwórce miejskie powstają również na łódzkich osiedlach. Przykładem może być ulica Lotna na osiedlu Stare Chojny. Większość woonerfów powstaje na terenie Starego Polesia. To rejon, w którym podczas dynamicznego rozwoju na przełomie XIX i XX w. nie pomyślano o wytyczeniu parków.

ZOBACZ TAKŻE