Studenci Politechniki Łódzkiej nauczą się w Danii, jak oszczędzać energię

Jak projektować nowe i modernizować istniejące budynki tak, aby zużywały jak najmniej energii? Tego studenci Politechniki Łódzkiej będą uczyć się od Danii – lidera w zakresie energooszczędnego budownictwa. Wszystko dzięki projektowi „Inżynierowie Nowej Generacji”.

Inżynierowie Nowej Generacji - podpisanie umowy
W Łodzi podpisano projekt "Inżynierowie Nowej Generacji"

„Inżynierowie Nowej Generacji” to projekt zainicjowany przez firmę Danfoss w Warszawie w 2021 roku, a obecnie uruchamiany również w Łodzi, która dołącza do niego jako jedno ze 100 wyróżnionych, europejskich miast. 

W ramach projektu grupa studentów Politechniki Łódzkiej będzie pracować nad planem poprawy efektywności energetycznej budynków. Łódź wybierze budynki, które następnie zostaną poddane przez studentów szczegółowej analizie. Miasto zapewniło dostęp do niezbędnej dokumentacji projektowej oraz informacji o aktualnym zużyciu energii w badanych obiektach. Studenci nawiążą współpracę z ekspertami Danfoss, będą uczestniczyć w warsztatach i wykładach, a także odwiedzą obiekty referencyjne w Danii oraz centra wymiany wiedzy o efektywności energetycznej. Dwóch najaktywniejszych studentów biorących udział w projekcie zostanie nagrodzonych stażem w firmie Danfoss, w dowolnym zakładzie Danfoss na świecie. 

Projekt potrwa do końca 2023 roku. 

Dania - lider energooszczędnego budownictwa

Dania od lat jest liderem w zakresie energooszczędnego budownictwa. Jest też liderem w UE pod względem wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Rozwiązania i technologie zastosowane w Danii stanowią przykład dla innych krajów chcących poprawić swoje bezpieczeństwo energetyczne, a jednocześnie zadbać o jakość życia. To właśnie duńskie doświadczenia i zdobytą wiedzę studenci będą przenosić na grunt polski, pracując nad finalnym kształtem planu dekarbonizacji budynków. 

Projekt „Inżynierowie Nowej Generacji” to szansa na przyspieszenie procesu dekarbonizacji polskich miast, międzynarodową wymianę doświadczeń, to również olbrzymia dawka wiedzy i potencjał rozwoju dla studentów polskich uczelni technicznych.  Działa na mocy partnerstwa międzynarodowego i łączy cztery podmioty: Urząd Miasta Łodzi, Politechnikę Łódzką, Ambasadę Królestwa Danii oraz firmę Danfoss.

ZOBACZ TAKŻE