Łódzka Biblioteka Miejska to świetne miejsce dla każdego zainteresowanego poszerzaniem horyzontów. – Organizujemy spotkania edukacyjne i wydarzenia kulturalne skierowane do migrantów – między innymi kursy, spacery literackie czy warsztaty. Chcemy, by każdy czuł się u nas dobrze i bezpiecznie. Bezpieczeństwo to także uczucia, więc możemy wspomnieć o powstającej w Bibliotece Otwartej – Bibliotece Emocji, która ruszy pod koniec lutego – zapowiada Halina Bernat, dyrektorka Biblioteki Miejskiej w Łodzi.
Bezpieczna Biblioteka Emocji
Biblioteka Emocji to specjalnie wydzielona strefa, w której książki nie wybiera się po tytule czy gatunku, tylko po rodzaju emocji, które w niej przeważają. Działa już specjalnie utworzona platforma, pozwalająca dopasować lekturę do wybranego uczucia<link https://l.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.loveforlivres.org%2F%3Ffbclid%3DIwAR038v903z0I0SFP0onneLFkz3lSPvJ2DLtSZaw0R6leWCBcHSXgtDMt_rY&h=AT3TepxpYIyV7J5fsDPRH2TDGXDb7KylftnEj5u3bgNuSPnqQj-3zowMVVbpA3XLXbesYJKUKewK6WYOoYTLz0WRl4ib2H5yNc5XmwjYfXLPP6_ZXyD1tCkoe9znQG6h3a9W> www.loveforlivres.org</link>. Zapraszamy do testowania.
Biblioteka dla migających
W tej samej bibliotece mamy także projekt Otwarta Miga. To przedsięwzięcie pracowników i sympatyków biblioteki Otwarta (ul. Narutowicza 8/10). Celem jest ułatwienie dostępu do kultury osobom niesłyszącym, poprzez stworzenie oferty wydarzeń. Biblioteka ma Wideotłumacza – aplikację Polskiego Związku Głuchych, która jest dostępna w dni powszednie. Pracownicy placówki szkolą się z polskiego języka migowego (PJM).
Biblioteka na językach
Bierzemy udział w akcji „Biblioteki bez granic”, mającej na celu utworzenie nowych i wsparcie już istniejących bibliotek w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. W każdej naszej filii można zostawić przedmioty do zbiórki. Szukamy książek w językach kurdyjskich (kurmandżi i sorani), arabskim, tureckim, dari, paszto, farsi dla dzieci i młodzieży. Akcję w Łodzi koordynuje Biblioteka Wolność!
Samoobsługowa biblioteka
Szuflandia na rynku Manufaktury to samoobsługowa biblioteka działająca 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę. Żeby z niej skorzystać, wystarczy posiadać Fiszkę niezbędną do otworzenia skrytki. Wyposażona jest w zamykane schowki, ekran dotykowy oraz czytnik kart bibliotecznych. Wystarczy zeskanować Fiszkę, wybrać tytuł i podać numer skrytki, w której znajduje się książka. Zasady korzystania z automatycznej wypożyczalni są takie same jak w przypadku stacjonarnych bibliotek – korzystanie ze zbiorów jest bezpłatne, a książkę należy zwrócić w ciągu 30 dni.
Biblioteka w telefonie
Zachęcamy wszystkich do pobrania naszej aplikacji na telefon. Dzięki niej możliwy jest dostęp do konta oraz do Fiszki bibliotecznej. Pozwala ona także rezerwować tytuły lub przedłużać ich wypożyczenie. Umożliwia również regulację opłat.
Aplikację można pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play i AppStore.